Talán nem újdonság az olvasók számára az, hogy a sajtó részéről – mondjuk úgy, hogy – az utóbbi két évben ( a koronavírus járvány kitörése óta ) az egészségügyi intézményekből szinte csak a közmédia illetve a kormányzathoz közeli sajtótermékek adhattak videós, fényképes tudósítást, amely beszámolók szerint bár a küzdelem óriási volt, de minden rendben, flottul zajlott. Ezt a tényt, hogy a többi sajtótermék kizárásra került és annak miértjét több irányból lehet megközelíteni, hiszen egyet lehet érteni a döntéssel és persze lehet kritizálni is. Abban azért megegyezhetünk, hogy minden egyes eseményt vagy adott esetben egy egészségügyi intézmény működését be lehet mutatni háromféleképpen. Elvártan pozitív propaganda jelleggel, túlzóan drámaian és kritikusan illetve tényszerűen, hitelesen. Az persze nagy felelősség, hogy egy adott média, melyik utat választja ( vagy választhatja ) hiszen mindegyik mögött egy jelentős olvasói bázis van, akiknek a véleményét akár befolyásolhatják is a különböző sajtótermékek. A sajtó és szólásszabadság jegyében persze járna mindenkinek az egyenlő lehetőség ilyen esetekben is, és talán magukra az olvasókra kéne bízni azt, hogy melyik médiát választják magukra nézve hitelesnek, de hát ez egy másik történet.
Persze valljuk be, ha valahonnan csak egyfrekvenciájú sajtótermékek kommunikálhatnak, akkor a kisördög ilyenkor mindig ott sugdolózik az ember fülében, hiszen ha minden annyira rendben van és minden oké, akkor miért kell egyáltalán ennyire lekoordinálni ezt a dolgot és miért nem lehet minden higiéniai és egészségügyi előírásnak megfelelően, akár szervezett formában beengedni az egyéb sajtótermékek tudósítóit is. Nagyjából ezt az anomáliát igyekezett rendezni a napokban a bíróság, amely pár napja kimondta, hogy az idevonatkozó korábbi korlátozó rendelet az egészségügyi intézmények tudósításainak rendjében, abban a formában nem volt jogszerű, de aztán most úgy tűnik ez már nem is mérvadó, hiszen a kormány most rendeletben döntött arról, hogy veszélyhelyzet esetén az Operatív Törzs meghatározhatja az egészségügyi intézményeknek a sajtóval való kapcsolattartás rendjét, valamint a sajtó által az egészségügyi intézmény területére történő belépés rendjét. Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendeletből kiderül az is, hogy az Operatív Törzs döntésének végrehajtásáért az egészségügyi intézmény vezetője a felelős. Magyarul majdnem ugyanaz a helyzet, mint előtte, hiszen melyik egészségügyi igazgató kockáztatná meg azt, hogy egy kritikusabb sajtóterméket beenged, aki akár rámutat a hiányosságokra is.
A Fővárosi Törvényszék a héten mondta ki, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma jogtalanul utasította ki a sajtót a kórházakból. Ez az ügy azért került korábban a bírói testület elé, mert a Telex megtámadta azt a gyakorlatot, amely szerint a közmédián és az MTI-n kívül minden más orgánumot kitiltottak a járvány alatt az egészségügyi intézményekből. A bíróság jogerősen kimondta, a kórházigazgatók hatásköre eldönteni, kit engednek be.
Nos úgy tűnik hiába a bírói rendelkezés, az sokat nem ér, hiszen mint azt fentebb írtuk kormányzati rendelettel írták felül a bírói határozatot, így veszélyhelyzet esetén továbbra is meghatározhatja az Operatív Törzs azt, hogy egy adott egészségügyi intézmény hogyan, mikor és melyik sajtóval kommunikálhat.
Bejegyzésünk a 24.hu cikke nyomán készült.