Jogellenesnek találta ítéletében az Európai Unió Bírósága a 2015 óta érvényben lévő, a migrációs helyzettel indokolt határellenőrzéseket Ausztria határain – írja a volksgruppen.orf.at magyar kiadása. A lap azt írja, a testület egy férfi panaszára foglalkozott a kérdéssel, akit 2019-ben az osztrák-szlovén határon megbírságoltak a rendőrök, mert nem volt hajlandó átadni iratait.
Az európai menekültválság hatásai miatt a fokozódó migrációs helyzetre tekintettel Ausztria 2015 őszén vezetett be először egyoldalú ideiglenes határellenőrzést. Közbiztonságot fenyegető indokolt esetekben a schengeni határ-ellenőrzési kódex lehetővé teszi a határellenőrzés alkalmazását, azonban csak korlátozott időtartamra, így tett az osztrák állam is. Ezt az intézkedést félévente újították meg azóta folyamatosan, a mai napig érvényben van, s a mostani lehetőségük május 15-ig tart.
Az osztrák közszolgálati média is felhívja a figyelmet arra, hogy a schengeni határrendszer szabályzata szerint komoly belbiztonsági fenyegetettség esetén ugyan van mód a határellenőrzés visszaállítására, de csak egy alkalommal, hat hónapra. Azután csak egy másik okkal indokolható a hosszabbítás. Ausztria ugyanakkor 2017 óta nem tudta érdemben bizonyítani, hogy szükség van a határellenőrzés fenntartására, érvel ítéletében a bíróság.
Gerhard Karner belügyminiszter a döntésre reagálva védelmébe vette a kormány intézkedését. Mint mondta, még az idei év első hónapjaiban is érkeztek Ausztriába illegális úton bevándorlók, ami azt bizonyítja, hogy jogosak az ellenőrzések. „Ha pedig szükséges a lakosság és a határok védelme, azt a jövőben is meg fogjuk tenni“, fűzte hozzá a miniszter.