Kíváncsi diáksereg előtt mutatta be az STKH a hulladékgazdálkodási szakma kevésbé ismert, de annál érdekesebb aspektusait a Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium dísztermében. A május 13-án megtartott pályaorientációs előadás célja, hogy a pályaválasztás előtt álló tanulók pontos képet kapjanak arról, hogy a jövő szakembereiként milyen karrierlehetőségek várják őket a zöldiparban, azon belül is a hulladékgazdálkodásban.
A jó hangulatú előadáson az STKH stratégiai-igazgatóhelyettese, Éder Andrea mutatta be a hallgatóságnak a modern hulladékgazdálkodás fontos, de talán kevésbé ismert részleteit. A diákok így teljesen új, gyakorlati szemszögből ismerkedhettek meg a büszke kukások szerteágazó világával. Betekintést nyerhettek az összetett háttérfolyamatok működésébe, pontos képet kaptak arról, hogy a környezetipar és a hulladékgazdálkodás világában milyen informatikai eszközökkel, illetve munkagépekkel, vagy jogi szabályozással találkozhatnak.
Az előadás végén a lelkes közönség soraiból elhangzó kérdések, értékes gondolatok örömmel és nyugalommal tölthetik el az STKH munkatársait. Úgy tűnik, hogy a motivált, elkötelezett környezetipari szakemberek utánpótlásából a jövőben nem lesz hiány. Szükség is van rájuk, hiszen az STKH-nál jelenleg 84 különféle munkakörben dolgozik a közel 350 munkavállalójuk. A hulladékgazdálkodás iránt érdeklődők széles palettáról válogathatnak. A szakterületek közül több is folyamatosan alakul, formálódik, melyek a kihívások mellett a tehetség kibontakozásának is teret adnak a munkaerőpiacra frissen kikerülők számára.
Az STKH a pályaorientációs előadásával egy országos kezdeményezéshez csatlakozott, amelynek legfőbb célja a környezetipari ágazathoz tartozó szakterületek népszerűsítése, valamint a vállalatok és az oktatási intézmények közötti információáramlás és együttműködés erősítése. A program a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége által szervezett, a „munkaerő-piac keresleti és kínálati oldalának összehangolása a hazai környezetipari vállalkozások eredményes működéséért” című projekt részeként került megrendezésre.
A KSZGYSZ országos kezdeményezését és a pályaorientációs előadás tapasztalatait is pozitívan értékelte Éder Andrea, akinek elmondása szerint igazán örömteli érzés volt 14-16 éves környezetvédelmi technikus képzésben résztvevő diákok előtt úgy beszélni, hogy látszott a folyamatos érdeklődés a szemükben. A program végén elhangzó kérdések bizonyították is irányultságukat, megértették a szakma összetettségét és a saját helyüket, szerepüket, ha majd kilépnek az iskolapadból.
“A legnagyobb meglepetés az volt számomra, hogy a hivatalos rész lezárulta után két fiú „privát kéréssel” állt elém. Ők kidolgozták egy patakmederbe kifeszíthető szemétfogó háló ötletét, amit szeretnének megvalósítani. Ehhez kérték cégünk, az STKH segítségét. A srácok ígéretet kaptak: ha leírják és eljuttatják hozzánk a tervüket, számíthatnak az együttműködő támogatásunkra.”