Február 3-án csütörtökön délután tartják Sopron Önkormányzatának képviselői az idei első közgyűlésest, mely rendkívüli ülés lesz. A napirendi pontok legfontosabb tétele a város 2022. évi költségvetésének elfogadása is, mert a büdzsé az önkormányzat egész évi mozgásterének alapjait határozza meg.
Döntenek Sopron Megyei Jogú Város Klímastratégiájának elfogadásáról is, hiszen a város korábban mintegy 18,5 millió forint támogatást nyert el többek között a klímavédelmi célok meghatározására és a környezetvédelem előmozdítására. A város klímastratégiáját az MVM Optimum Zrt. készítette, a rendkívül részletes szakmai anyag mintegy 150 oldalt foglal magába. A stratégia feltárja a várható hatásokat és arra határoz meg intézkedéseket, mely lehet akár például energiahatékonysági beruházás vagy alternatív közlekedési mód alkalmazása is. Az előterjesztéshez csatolt dokumentum alapján az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését a kiindulási értékhez képest 15%-kal kívánják csökkenteni 2030-ra.
Módosítani kívánják a Liszt-központra a Pro Kultúra részére kiadott használatbavételi szerződést is, mely a szervezet a Bor – kultúra – gasztronómia című pályázatával eseményeket, szolgáltatásokat tudna összekapcsolni a térség egyéb turisztikai attrakcióival, szezonalitás helyett az év egészében. A Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. pályázatának feltétele, hogy az érintett ingatlan használata 2025. december 31-ig terjedjen ki.
Az önkormányzati lakásrendelet módosításának beterjesztésével az átmeneti krízishelyzet hatékony kezelésére tesznek javaslatot. A tervezet szerint a krízishelyzetben lévő személy esetén a polgármester jogosult pályázati eljárás nélkül történő bérlőkijelölésre legfeljebb egy évre.
A városvezetés előterjesztést nyújtott be a Selmeci utca felújítására vonatkozóan is, mely a Táncsics és a Lackner Kristóf utcák közötti szakaszt érintené. Hazai pályázati forrása 50 millió forint támogatási igényt nyújtanának be, melyhez további 50 millió forint városi önerőt biztosítanának. A pályázat tartalmazza az útpálya, mindkét oldali járda valamint a parkolók teljes szélességű felújítását.
Mint írtuk, az önkormányzati működés egyik alapvető dokumentuma a költségvetés, mely a város pénzügyi mozgásterét szabja meg az adott esztendőre. Dr. Farkas Ciprián polgármester és dr. Simon István alpolgármesterek úgy írják, a kötelezően és önként vállalt feladatok színvonalas ellátását biztosító költségvetést terjesztenek a közgyűlés elé.
Hozzáteszik, a koronavírus járvány megviseli és megterheli a személyeket, családokat és a közösségeket, így rendkívüli nehézségeket ró az országokra, önkormányzatokra, vállalkozásokra valamint intézményekre is. Kiemelik, Magyarország és Sopron közössége eredményesen és hatékonyan kezeli a járványt. Egyetértően támogatják a kormányzat járvány leküzdését célzó erőfeszítéseit, különösen a gazdaságvédelmi, családvédelmi és egészségügyi programjait – emelik ki az előterjesztők, akik többek között a 13. havi nyugdíj, a szja visszafizetés, illetve a minimálbér emelést valamint a 25 év alattiak szja mentességét is kiemelik, mely lehetőségek szintén hozzájárulnak az ország- és városépítéshez.
Kiemelik, a költségvetés megfelelő forrást biztosít a működési költségekre és a fejlesztésekre egyaránt. A bevételi és kiadások oldalok egyensúlyban vannak, nem terveznek hitelfelvételt.
A költségvetés bevételi és kiadási főösszege 23.798.721.728 Ft.
“Elegendő pénz jut a városüzemeltetésre, az intézményrendszerre, a szociális-, oktatási-, bölcsődei-, kulturális-, közművelődési-, sport- feladatokra. A Modern Városok Program keretében, valamint a Területi és Települési Operatív Programokon keresztül a magyar kormány jelentős forrást biztosít Sopron számára a korszakos fejlesztések megvalósítására.” – írják az előterjesztők.
Évről évre csökken az önkormányzat költségvetésének főösszege, de nem holmi elvonások miatt: egyre több támogatási forrás válik kézzel fogható beruházássá, hiszen ilyen eredmény például a tavaly átadott parkolóház vagy az új uszoda épülete is. A 2021-es költségvetésről a korábbiak összehasonlításával együtt ebben a cikkünkben írtunk.
Az önkormányzati fejlesztésekre 1,197 milliárd forintot, a felújításokra 1,907 milliárd forintot, a terület- és településfejlesztési programkeretében 2,819 milliárd forintot, a Modern Városok Program keretében pedig további 1,829 milliárd forintot irányoztak elő 2022-ben.
Bár a tavalyi esztendő zárszámadását még nem terjesztették elő, a helyi adóbevételeket idén magasabbra prognosztizálják mint amit az előző évre vártak. A közhatalmi bevételeket 4.459.600.000 Ft-tal tervezik. Az önkormányzati tartalékok költségsoron 1.584 milliárd forintot tartanak nyilván, melyből általános tartalék 90 millió forint. Kiderül az is, hogy míg az önkormányzat költségvetési intézményeinél a 2022. évi foglalkoztatottak engedélyezett létszáma 834 fő, addig a polgármesteri hivatal 176 fő státusszal rendelkezhet.
sopron.hu nyomán