A Greenpeace Magyarország Egyesület és a Fertő tó Barátai Egyesület közösen hirdetett demonstrációt a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. irodája elé, amelyen arra hívták fel a figyelmet, hogy milyen fontos a természeti értékeket megőrizni és megóvni, amelynek meglátásuk szerint a jelenlegi Fertő tavi fejlesztések léptéke nem felel meg. A közel száz résztvevő előtt megtartott eseményen felszólalt Major Gyula, a Fertő tó Barátai Egyesület részéről, Rodics Katalin kutatóbiológus és Udvaros Dorottya színművésznő is, akik a rendezvény végén a demonstrálókkal közösen üzeneteket helyeztek el az iroda melletti vaskapura.
Az Új utca és a Fő tér sarkán található iroda előtti demonstrációnak az adta az alaphangját, hogy egyrészt már régóta tiltakoznak a beruházás léptéke miatt a szervező egyesületek valamint az is, hogy a Fertő-táj 20 éve kapott világörökségi státuszt az UNESCO-tól. Álláspontjuk szerint a jelenlegi fejlesztési projekt pont azt semmisíti meg, amiért érdemes a Fertőre látogatni, az pedig maga a természet. A Fertő egy vadregényes vízivilág, ami a kis csatornáival, belső tavaival, nádasaival madarak tízezreinek ad otthont és a vándormadaraknak táplálkozóhelyet. Mint azt mondják, ha ebből a területből bármi elpusztításra kerül, akkor az egész élő rendszer sérül és megy tönkre.
Az egyesületek és a támogatóik azt szeretnék elérni, hogy az általuk túlméretezett és természetpusztító beruházásként aposztrofált projekt helyett, csak egy kisebb léptékű turisztikai fejlesztés kerüljön végrehajtásra, ami szigorúan figyelembe veszi a tó természeti adottságait és megóvja annak élővilágát.
A cyberpress.hu részére Major Gyula elmondta, hogy fontos hangsúlyozni azt, hogy nem a fejlesztési projekt ellen vannak, hanem annak nagysága és a környezetbe nem illő elemei ellen illetve az ügyintézés módja az, ami a részükről erősen kifogásolható. Fejlesztésre szükség van, de a józan gondolkodás és a természetvédelmi előírások szigorú betartása mentén.
Kérdésünkre, miszerint hogyan értékelik azt, hogy visszavonásra került a közbeszerzési eljárás a projekt egyes elemeivel kapcsolatban Major Gyula azt mondta, hogy nem tudják ennek a pontos okát de nem tartja azt valószínűnek, hogy teljes egészében fedi a valóságot az a közreadott információ miszerint ez azért történt mert sok kérdést tettek fel a pályázni szándékozók és időben nem lehet azokat megválaszolni. Elképzelhetőnek tartja azonban azt, hogy a visszavonásban az is közrejátszhatott, hogy a Greenpeace megtámadta a közbeszerzést természetvédelmi-, környezetvédelmi hatástanulmányok hiányosságai miatt, de azt sem tartja kizárnak, hogy közrejátszhat az is, hogy átütemezésről van csupán szó, amit esetleges állami pénz-visszavonások okoznak.
Kérdésünkre, hogy a Fertő tó Barátai Egyesület és a Greenpeace Magyarország Egyesület mióta működik ilyen szorosan együtt a Fertő tóval kapcsolatos beruházással kapcsolatban Major Gyula elmondta, hogy 2020 tavaszán történt az első konkrét kapcsolatfelvétel, majd igazán akkor vált szorossá a kapcsolat amikor 74 civil szervezet közösen állt ki a tiltakozás mellett. Az együttműködés remek, a célok közösek, és bíznak abban, hogy együtt még erősebbekké válnak.
A demonstráció békésen zajlott, a felszólalók üzenete egyértelmű volt, a fejlesztés mértéke ellen igyekeznek fellépni és elérni azt, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a természet- és környezetvédelmi előírásokra.
Nagy taps fogadta azt a bejelentést, miszerint visszavonásra került a közbeszerzési eljárás, és nagy ováció fogadta Udvaros Dorottya színművésznőt, aki a Greenpeace Magyarország egyik elkötelezett arca és aki egyben a természetvédelem egyik hazai nagykövete is.
A demonstráció végén a résztvevők írhattak egy-egy üzenetet is a Sopron-Fertő Turisztikai Nonprofit Fejlesztő Zrt. részére, amely papírokat az iroda melletti vaskapura helyeztek ki abban a reményben, hogy az elégedetlenkedők üzenetei célba érnek és azokat figyelembe veszik.