Sebastian Kurz az orosz vagy a kínai vakcinát is beadatná magának

ABD0036_20200403 - WIEN - …STERREICH: Bundeskanzler Sebastian Kurz (…VP) im Rahmen einer Sitzung des Nationalrates zum 3. Corona-Gesetzespaket im Parlamentsausweichquartier in der Wiener Hofburg Freitag, 3. April 2020. - FOTO: APA/ROBERT J€GER

Ausztria kormányfője bírálta az Európai Gyógyszerügynökséget (EMA), valamint sürgeti, hogy vizsgálják meg az orosz és a kínai oltásokat is. Kilátásba helyezte azt is, hogy ezeket helyben kell gyártani, de nem zárkózik el attól sem, hogy őt is beoltásk ezzel a típusú a vakcinával.

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

Az osztrák kormányzat vakcinaügyi politikája egyre inkább egybecseng a Magyarországon képviselt érdekekkel. Orbán Viktor kormányfő rossz döntésnek tartja, hogy közös uniós beszerzésű lett a vakcina, mely ellátottság igen csak akadozó. A magyar kormány így első európai országként tudott sikeresen orosz oltóanyagmintát vizsgálni, de a miniszterelnök a kínai vakcina iránti bizalmát is megerősítette nyilatkozataiban.

Sebastian Kurz kancellár a Welt am Sonntag-nak nyilatkozott törekvéséről. Azt akarja, hogy Ausztriában állítsák elő az orosz és a kínai koronavírus elleni vakcinákat, a jóváhagyásukat követően. Célja, hogy az osztrák vállalatok számára rendelkezésre lehessen bocsájtani a termelési kapacitásokat.

“A lényeg az, hogy a lehető legtöbb biztonságos oltást kapjuk a lehető leggyorsabban – függetlenül attól, hogy ki fejlesztette ki.” – hangsúlyozta Kurz.

A kancellár hozzátette, miután az Európai Gyógyszerügynökség mindkét oltóanyagot engedélyezi ez hatékonysági és biztonsági kérdés lesz, nem geopolitikai ügy. Az újság kérdésére azt is hozzátette, hogy ő maga is beoltatná magát a Szputnyik V-vel vagy a kínai készítménnyel. A kancellár a szállítási nehézségeket és a “jóváhagyás gyorsaságát” kritizálta, különösen az uniós polgárok oltásainak  “nem optimális ellátása” miatt. “Problémásnak tartja, hogy az Európai Gyógyszerügynökség milyen bürokratikusan és lassan dolgozik.

A BioNTech / Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca után azonban a Johnson & Johnson készülő oltása is új rendet állíthat fel, hiszen könnyebben tárolható és szállítható, és csak egy adagot kell beadni. Ez ügyben Ursula Von der Leyen, az EU Bizottságának elnökéhez intézett levelet Sebastian Kurz kancellár, Andrej Babiš cseh, Mette Frederiksen dán és Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök, figyelmeztetve az uniós elnököt az óvatosságra és helyes tervezésre. Szűk keresztmetszetet jelenthet az ellátásban az EU-USA exportkorlátozások.