Köztudott, hogy a közúti közlekedés veszélyes üzem. Általában a gyorsforgalmi utakon (az autópályákon és autóutakon) való közlekedést tartják a legbiztonságosabbnak Európa-szerte, hiszen az egységnyi útszakaszra vonatkozó balesetek száma itt a legalacsonyabb. Ki kell emelni azonban, hogy az autópályán és autóúton bekövetkezett balesetek átlagos súlyossági foka kimagasló, hiszen a nagyobb haladási (és ütközéskori) sebesség miatt jóval magasabb a sérülés és halálozás kockázata, amennyiben valaki balesetet szenved.
Fontos tudni, hogy a nagy haladási sebesség miatt a legkisebb zavar, óvatlanság, vagy figyelmetlenség nagyon könnyen balesethez, tragédiához vezethet. A gyorsforgalmi utakon az úgynevezett „utoléréses balesetek” a leggyakoribbak, amelyek hátterében jellemzően a gyorshajtás (különösen, ha a két gépjármű sebessége között nagy a különbség), a követési távolság meg nem tartása, valamint a figyelmetlenség áll.
Az M85-ös számú autóúton a 2020. december 16-i átadása utáni időszakban – közel két hónapig – szinte nem is történt közlekedési baleset, ugyanakkor az elmúlt egy hétben több olyan baleset is történt, amely klasszikus módon a gyorsforgalmi utakra jellemző.
A közlekedési balesetek elkerülése érdekében az alábbi tanácsokat fogadják meg és tartsák szem előtt:
- Havazásban az út belső sávjában fokozott óvatossággal közlekedjenek, valamint kerüljék az előzést, mivel ott nincs annyira letaposva a hó és erre ráhajtva a jármű bal oldali kerekei lelassulnak, amelynek hatására keresztbe is fordulhat az autó!
- A sávváltást csak óvatos kormánymozdulatokkal végezzék, hosszú kifutási távolsággal!
- Kipihenten vezessenek, a monotonitás és a fáradtság együtt könnyen elalváshoz vezethet!
- Felhajtóhoz érkezve, amennyiben látják, hogy azon jármű érkezik – a gyorsító sávból a külső sávba történő könnyebb besorolása érdekében – menjenek be a belső sávba!
Minden közlekedőnek tudatában kell lennie azzal, mi a teendő akkor, ha gyorsforgalmi úton közlekedve közúti baleset részesévé válik, vagy járművénél olyan műszaki meghibásodás, illetve egyéb más körülmény (pl. rosszul lét) lép fel, amely a tovább haladást meghiúsítja.
Amennyiben az ismertetett esetekben a gépkocsi elhagyása elengedhetetlen, mindenképpen fogadják meg az alábbi tanácsokat:
- Ha tehetik, mindig pihenőhelyen álljanak meg! (Kivéve, ha személyi sérülés, vagy halál következik be.)
- Amennyiben azonnali megállás válik szükségessé, úgy a gépjárművet a leálló- vagy szervizsávban állítsák le úgy, hogy valamennyi irányjelzőt (a vészvillogót) kapcsolják be!
- A leállított gépkocsit az abban tartózkodók haladéktalanul hagyják el, lehetőleg a jobb oldali ajtókat használva!
- Vegyenek fel fényvisszaverő ruházatot, vagy láthatósági mellényt!
- A mentés megkezdéséig, illetve a baleseti felelősség tisztázásáig, majd ezt követően a helyszín elhagyásig kizárólag a szalagkorláton kívül tartózkodjanak!
- Amennyiben biztonságosan megtehető, helyezzék ki az elakadásjelző háromszöget!
- Amennyiben saját élete, testi épsége veszélyeztetése nélkül megoldható, valamilyen módon próbálja meg felhívni a többi közlekedő figyelmét a balesetveszélyre! (Például nappal integetéssel, sötétben zseblámpával vagy a mobiltelefon fényével.)
- A baleseti felelősség kérdését semmiképpen ne az úttesten vitassák meg, és utasai figyelmét is hívja fel a biztonsági szabályokra!
Hogy mindenki hazaérjen…!