Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) miniszterhelyettese számolt be arról, hogy kísérleti jelleggel világító útburkolati jelek festése kezdődik meg a Magyar Közút kezelésében lévő úthálózaton. A technológát Esztergom környékén alkalmazták először, s a tapasztalatok alapján érdemesnek tartják a projekt folytatását.
Az ITM parlamenti és stratégiai államtitkára közölte, az egy éve üzemelő esztergomi világító kerékpárút beválni látszik, ezért érdemesnek tartják az előremutató műszaki megoldást másféle módon is, többfelé kipróbálni. November végéig öt megyében tizenegy helyszínen, jelentős idegenforgalmi célpontok környékén dolgoznak majd a kivitelezők a kerékpárutak mellett két közútszakaszon is.
A Duna-menti nemzetközi kerékpárút burkolatába tavaly ősszel kevertek világító szemcséket Esztergomban, a fénnyel feltöltött szemcsék napnyugtától napkeltéig kifogástalanul jelzik a vonalvezetést. Öt megyében, különböző földrajzi viszonyok tesztelik tovább az innovatív megoldást.
November végéig kerékpárutakon festik fel a világító burkolati jeleket:
- a Fertő tó partján,
- Tihanynál,
- Cegléd-Nagykőrös,
- Tát-Nyergesújfalu,
- Vác-Sződliget,
- Zalaegerszeg-Zalalövő
- és Zebegény-Nagymaros között.
Schanda Tamás elmondta, a biciklisták után heteken belül az autósok is találkozhatnak világító záróvonalakkal. A 4-es főút vecsési szakaszán a kerékpársáv sárga jelét festik át fénnyel feltöltődő, átlátszó speciális festékkel. A 710-es főútnál pedig azt vizsgálják majd, hogy a festés milyen mértékben növeli a Balatonfűzfő-Papkeszi körforgalom éjszakai láthatóságát, közlekedésbiztonságát.
A hazai fejlesztésű technológia népszerű pihenőövezetek, kirándulóhelyek, tömegeket vonzó turisztikai látványosságok közelében mutatkozik be a szélesebb nagyközönségnek További fotók a kerékpárútról ide kattintva érhetők el.