Megjelentek a koronavírus járvánnyal összefüggésben hozott védelmi intézkedések újabb rendelkezései, a Magyar Közlönyben kihirdetett kormányrendeletek az Operatív Törzs javaslatára az hatályos védelmi intézkedéseket 2021. április 8-ig fenntartják. A kettőmillió-ötszázezredik koronavírus védőoltás beadását követően azonban új, kevésbé szigorú rend lép életbe.
A korábban elrendelt szigorításokról szóló rendeleteket, így például a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását is április 8-ig hosszabbítottak meg. Ennek értelmében továbbra is érvényben marad többek között az este 8 és reggel 5 óra közötti általános kijárási korlátozás, a szolgáltatások szüneteltetése, a kötelező közterületi maszkhasználat is. Jogszabályba foglalták a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozatát, illetve a köznevelési intézmények oktatásra történő visszatérést, valamint az óvodákban elrendelt rendkívüli szünet megszüntetésének rendjét. A rendelkezés április 19-ig hosszabbítja meg a tantermen kívüli digitális oktatást.
Ahogyan korábban a kormánytagok nyilatkozták, a 2,5 millió állampolgárnak beadott első adag COVID-19 oltóanyagot követően kezdődhet meg az ország újraindítása. Ezt tehát nem dátumhoz, hanem az ígért átoltottsághoz kötik:
- A kijárási tilalom időszaka az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszak.
- A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszüntetésre kerülnek.
- A személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín nem köteles zárva tartani.
- A személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiségben vagy helyszínen megengedett a szolgáltatás nyújtása és a szolgáltatás igénybe vétele.
- Az üzletek kötelező zárva tartási időszaka az este 9.30 óra és reggel 5 óra közötti időszak.
- Reggel 5 óra és este 9.30 óra közötti időben megengedett az üzletekben tartózkodás és vásárlás.
- A vendéglátó üzletben való tartózkodás az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig – megengedett. A vendéglátó üzlet e rendelet alkalmazásában nem minősül üzletnek.
Tudnivaló, hogy a tíz négyzetméteres vagy ennél kisebb vásárlótérrel rendelkező üzlet vásárlóterében az ott foglalkoztatottakon
kívül egy időben egy vásárló tartózkodhat. A tíz négyzetmétert meghaladó vásárlótérrel rendelkező üzlet vásárlóterében az ott foglalkoztatottakon kívül egy időben legfeljebb átlagosan tíz négyzetméterenként egy vásárló tartózkodhat. (Ha a vásárlótér négyzetméterben meghatározott területének egytizede nem egész szám, a kerekítés szabályát úgy kell alkalmazni, hogy a kapott értéket 0,5-től felfelé, ez alatt lefelé kell kerekíteni.)
Az üzlet üzemeltetője, illetve vezetője köteles az üzlet bejárata előtt – a nyitvatartási idő mellett – mindenki számára jól láthatóan kifüggeszteni, hogy a bekezdés szerinti számítás eredményeként egy időben összesen hány fő vásárló tartózkodhat az üzlet vásárlóterében. A bejutásra várakozók – a közös háztartásban élők kivételével – egymástól 1,5 méteres távolságot folyamatosan tartsanak, a vásárlók számára a kézfertőtlenítés lehetősége az üzlet vásárlóterében folyamatosan biztosított legyen, z üzlet vásárlóterében a felületek fertőtlenítése folyamatos legyen, és a bevásárláshoz használt eszközök (kocsi, kosár) fertőtlenítése folyamatosan megtörténjen. Ezt a rendelkezést nem kell alkalmazni 14. életévét be nem töltött kiskorú, 65. életévét meghaladott személy segítője és fogyatékossággal élő személy segítője esetében.
nem kell figyelembe venni.
A Kormány kéri a vásárlókat, hogy törekedjenek a távolságtartási szabály betartására, és az üzletekben csak a vásárláshoz elengedhetetlenül szükséges időtartamot töltsenek.
A jogkövetkezményeket is ismerteti a kormányrendelet, e szerint a szabályok betartását a rendőrség, a kormányhivatal a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi, és jogszabálysértés esetén 100 000 forinttól 1 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki, a helyiséget, területet, intézményt, illetve a helyszínt legalább egy napra, legfeljebb egy év időtartamra ideiglenesen bezárathatja.