Hatalmas tüntetés volt Bécsben a koronavírus-járvány miatti rendeletek miatt

Úgy tűnik Ausztriában egyre többen gondolják úgy, hogy elegük van a koronavírus-járvány miatti szigorú szabályozásokból és rendeletekből, amelyek a tiltakozók szerint a gyakorlatban már-már élhetetlenné teszik és komoly korlátok közé szorítja  a polgárság mindennapjait. Ennek hangot adva, az ország több pontján voltak már az elmúlt napokban  kisebb-nagyobb demonstrációk és nyilvános tiltakozások, szombat délután azonban Bécsben több ezer ember vonult utcára, ahol transzparensekkel és maszkok nélkül, követelték a szigorú korlátozások eltörlését. Sokan az ellenzéki politikai erők mozgósítását emlegetik a demonstráció mögött, azonban mások meggyőződése, hogy ez csupán a civil polgári erők szervezése volt.

© Kép: APA / ROLAND SCHLAGER

A tömeg a Sebastian Kurz kancellár által vezetett koronavírus-járvány ellen tett szigorú intézkedések ellen igyekezett fellépni, amelyek nézőpontjuk szerint sok esetben indokolatlanok. Az ország több pontjáról érkeztek az emberek erre a nagyszabású – egyébként nem engedélyezett –  demonstrációra, amely nem megerősített információk szerint több tízezresre is duzzadt. Bár a szervezők kérték, hogy a résztvevők viseljenek maszkot, jellemzően az érkezők ezt a kérést nem tartották szem előtt és maszkok nélkül, ölelkezve, puszilkodva és egymást ölelgetve vettek részt az eseményen és így is vonultak végig a bécsi körúton.  A tiltakozók,  akik között  aggódó állampolgárok koronavírus tagadók, politikai ellenzékiek is voltak,  zászlókkal, táblákkal és sípokkal jelezték a jelenlegi helyzet elleni tiltakozásukat. A vonulás után több beszéd is elhangzott az alkalmi színpadon, ahol civil aktivisták fejezték ki álláspontjukat a szerintük elnyomó intézkedések ellen és követelték azok azonnali eltörlését. Meglátásuk szerint lassan élhetetlenné válik az állampolgárok számára a hétköznapi élet és sokaknak a megélhetésük is teljesen bizonytalanná vált. Nézőpontjuk szerint több intézkedések elnyomó része teljesen indokolatlan, amely olyan jellegű nyomásgyakorlás a lakosságra, amely sérti az emberi szabadság gyakorlásához való jogot is.

A kormányzat illetve az intézkedések  elleni tüntetőkkel egyidőben egy jóval kisebb létszámú ellen-demonstrációra is sor került, ahol  az Antifa egy ellenbemutatót tartott.  Szerencsére azok a korábbi félelmek nem váltak valóra amelyek arra vonatkoztak hogy a két tábor összecsaphat és rendbontásokra is sor kerülhet, de ennek az volt az oka, hogy a rendőrség kézben tartotta a helyzetet és egyszerűen nem engedte a két tábor közeledését.

 

© Kép: Kurier / Franz Gruber

 

Természetesen a rendőrség is hatalmas erőkkel vett részt az eseményen és több szövetségi államból rendeltek fel egységeket a koordinált rendfenntartásra, ahol tömegoszlatásra nem került sor, azonban több letartoztatás és feljelentés is foganatosítva lett.  Javarészt  a maszkviselés elmulasztása és közigazgatási szabálysértés miatt léptek fel a rendőrök, de a beszámolók szerint vannak  akiket a közfeladatot ellátó rendőri személyek elleni erőszakkal vádolnak.

A tüntetésnek 18.00 órakor lett vége, amely időpont után többnyire békésen elvonultak a résztvevők.