A magyar országgyűlés 2010-ben foglalta törvénybe a nemzeti összetartozás napját, mely az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-ére eső nemzeti emléknap. Az országgyűlés a törvény elfogadásával kinyilvánította: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
Az első világháborút lezáró békerendszer súlyos sebeket okozott az akkori Magyarországnak, nem csak történelmi, kulturális emlékhelyeinek, infrastruktúrájának nagy részét veszítette el az ország. Az ország elveszítette területének kétharmadát és lakosságának közel 60 százalékát, az összmagyarságból csupán 7,6 millió fő maradt az anyaországban. A nemzet szétszakítása kitörölhetetlen emléke a magyar tudnak. A nemzeti emléknapot megalkotó törvény indoklása szerint:
“A nemzeti emlékezés, a Kárpát-medence népei közös jövőjének elősegítése és az európai értékek érvényesülése azt a feladatot rója ránk, hogy segítsük Trianon döntéseinek megértését és feldolgozását. Ugyanakkor lehetőséget ad arra is, hogy bebizonyítsuk : a nyelvéből és kultúrájából erőt merítő magyarság e történelmi tragédia után képes a nemzeti megújulásra, az előtte álló történelmi feladatok megoldására.”
Ez alkalomból Sopronban 2021. június 4-én, pénteken az alsólővéreki Barátság Parkban tartottak megemlékezést. Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatának tisztségviselőinek, képviselőinek részvétele és érdeklődők sokasága mellett Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője mondott ünnepi beszédet. A Trianon Emlékműnél dr. Simon István és Csiszár Szabolcs alpolgármesterek, Barcza Attila képviselő és dr. Úry Előd, a Soproni Erdélyi Kör elnöke helyezte el az emlékezés koszorúját.