Magyarországon az elmúlt években szinte csak az ingatlanárak növekedéséről lehetett hallani, nem volt ez máshogy Sopronban és a környező nagyvárosokban sem. Viszont a 2019-es év utolsó negyedévében már az árak növekedési ütemének enyhülését, a piaci átlagárak stagnálását, sőt még egy lehetséges csökkenést is prognosztizáltak a szakértők. Előtte azonban minden bizonnyal szárnyalt az ingatlanpiac. Győr-Moson-Sopron megye nagyvárosainak tekintetében csökkenésről még nem beszélhetünk, azonban az áremelkedés lassulása már nálunk is észrevehető. Cikkünkben az elmúlt öt év változásait tanulmányozzuk az Ingatlannet.hu statisztikai adatai alapján.
Sopron szinte mindig vitte a prímet
A szemügyre vett időszakok közül csupán egyetlen egyszer nem a soproni családi házak bizonyultak a legdrágábbnak, de még akkor is mindössze 10 ezer forintos különbség volt megfigyelhető Mosonmagyaróvár javára. Sopronban évről évre magasabbak az árak a családi házak tekintetében, 2016 májusában átlagosan 320 ezer Ft/m2-es áron kínálták eladásra a házakat, az emelkedéseknek köszönhetően ez az összeg 2020 májusában már elérte 437 ezer forintot is.
A második helyen a mosonmagyaróvári házak következnek, melyek a 2016 és 2017-es évben igen közel mozogtak a soproni árakhoz, viszont 2018-tól már egyre távolabb kerültek. Ennek ellenére az öt évvel ezelőtti átlagárakhoz képest manapság több mint 20 százalékkal drágábban vásárolhatunk családi házat Mosonmagyaróvár területén.
A győri családi házak az elmúlt öt évben folyamatosan olcsóbbnak bizonyultak mint a soproni, illetve a mosonmagyaróvári házak. Ennek ellenére igen nagy áremelkedésről számolhatunk be itt is, hiszen a 2016-os árakhoz képest a 2020-as átlagárak majdnem 30 százalékkal magasabbak voltak.
A lakások ára Sopronban emelkedett a legenyhébben
Annak ellenére, hogy a Sopronban eladásra kínált lakások, szinte végig a legdrágábbnak számítottak, a három város tekintetében mégis itt emelkedtek a legkevésbé a lakásárak. A soproni téglalakások ára csupán 16 százalékkal emelkedett az öt év során, ennek oka lehet az is, hogy már a 2016-os átlagárak is igen magasak voltak, a másik két településhez viszonyítva. Városunkban a panellakások árai ezen időszak alatt 26 százalékkal növekedtek.
Az öt év alatt a téglalakások átlagára Győrben és Mosonmagyaróváron 30 százalékkal drágult. A panellakások pedig 26-28 százalékos áremelkedést mutattak.
Előnybe kerültek a ritkán lakott területek és a nyaralók
Annak ellenére, hogy az öt éves visszatekintés alapján még árnövekedést könyvelhettünk el, a koronavírus már az ingatlanpiacon is teljesen megváltoztatta. A járvány hatására úgy átrendeződött az ingatlanpiac, hogy azt korábban a legtöbb szakember elképzelhetetlennek tartotta volna. Az ingatlanok árai sok helyen már most csökkenni kezdtek, és nagy valószínűséggel ez várható a következő hónapokban is. A kereslet is megváltozott, hiszen az emberek inkább a nyaralóövezetekben, kertes, ritkábban lakott területeken nézelődnek, különösen igaz ez a kisgyermekes családokra. A főváros belső kerületeiben pedig a kereslet visszaesésével szembesülhettünk. Korábban a hétvégi házak népszerűnek számítottak a magyar társadalomban, ez az évek során kikopott, viszont úgy néz ki most kezd újra divatba jönni.
A cikk elkészítésében partnerünk az Ingatlannet.hu volt.