Áprilisi cikkünkben már bemutattuk a koronavírus-járvány hatását Sopron, illetve a környező nagyvárosok ingatlanpiacának tekintetében is. Akkor még elmondható volt, hogy városunkban is mérséklődésnek indultak az ingatlanpiaci átlagárak. Ennek egyik valószínűsíthető oka a járványhelyzet ingatlanpiacra mért gazdasági hatása volt. Akkor még igen megjósolhatatlan volt, hogy mi várható majd a közeljövőben. Mostanában viszont egyre többet hallhatunk az ingatlanpiac feléledéséről, így cikkünkben utánajártunk hogyan alakultak az elmúlt pár hónapban a soproni, a mosonmagyaróvári és a győri ingatlanárak.
Az már jól látható volt áprilisban is, hogy a korábbi éveket jellemző eszeveszett áremelkedési tendencia már a 2019-es év második felében véget ért. Idén a koronavírus már egy lassuló fázisában találta a soproni ingatlanpiacot. A stagnáló, csökkenő folyamatot pedig a járvány tovább erősítette, leginkább a márciusi, áprilisi és májusi hónapokban. Júniusban és júliusban viszont már az árak emelkedésének is szemtanúi lehettünk.
Ez történt az elmúlt hónapokban a soproni ingatlanpiacon
Idén januárban, illetve februárban még az árak stagnálása volt jellemző a téglalakások tekintetében. A márciusi hónapban viszont már az árak csökkenésére figyelhettünk fel, ekkora ugyanis majdnem 10 ezer forinttal mérséklődött az eladó sorban lévő téglalakások átlagos négyzetméter ára városunkban. Ez a csökkenés viszont elég rövid távú volt, hiszen a következő hónapokban már újra a drágulásé volt a főszerep. Idén júniusban már az 510 ezer forintot is meghaladta az átlagos négyzetméterár, mely egy minimális csökkenés után júliusban újra 510 ezer Ft/m2 alá csökkent.
A családi házak tekintetében a márciusi és az áprilisi hónapokban volt a legjelentősebb a mérséklődés üteme, hiszen ekkor egy hónap alatt 7 ezer forintos négyzetméterár csökkenést tapasztalhattunk, így elérve a 430 ezer Ft/m2-es átlagárat. Az áprilist követően azonban újra elkezdtek felfelé ívelni az átlagárak, így elérve a júliusi hónapban a 444 ezer Ft/m2-t, mely a januári kezdő árakhoz képest 7 ezer forintos átlagár növekedést jelentett.
A panellakások idén márciusban voltak a legolcsóbbak, amikor átlagosan 434 ezer forintos négyzetméter áron kínálták őket eladásra. Ezt követően áprilisban már drágulás volt megfigyelhető, majd egy újabb fordulat után májustól újra a csökkenő, illetve a stagnáló tendencia volt szokványos. Ennek köszönhetően a múlt hónapban átlagosan 438 ezer Ft/m2-es áron hirdették az eladó paneleket Sopronban.
Győr-Moson-Sopron megye is kezd újraéledni
Mosonmagyaróvár kivételével már újra az árak emelkedéséről beszélhetünk a megye nagyobb városai tekintetében. A három nagyváros közül az elmúlt hét hónap változását tekintve, Sopronban volt a legkisebb, 7 ezer Ft/m²-es az áremelkedés. A hűség városát Győr igencsak megelőzte, hiszen ott a lakóingatlanok 2020 januárja és 2020 júliusa között 450 ezer Ft/m²-ről 483 ezer Ft/m²-re drágultak.
Mosonmagyaróváron viszont csökkenést tapasztalhattunk az idei évben, hiszen az ottani lakások és házak átlagára négyzetméterenként 30 ezer forinttal lett kevesebb hét hónap alatt, így ott a lakóingatlanok kínálati átlagára júliusban 424 ezer Ft/m² volt.
Túl van a járványhelyzet okozta pánikon a lakáspiac
A GKI nemrégiben megjelent felmérésből kiderült ugyanis, hogy a lakáspiaci szereplők túl vannak a járvány okozta sokkon és kicsit nagyobb reménnyel várják a jövőt, annak ellenére, hogy kilátásaik éves visszatekintésben még így sem mondhatóak igazán derűlátónak. A legtöbben ugyanis azt valószínűsítik, hogy következő egy évben Budapesten a használt lakások ára átlagosan 5 százalékkal, vidéken pedig 8-13 százalékkal eshet vissza.
A bejegyzés elkészítésében partnerünk az ingatlannet.hu volt.