Sopronban tartott sajtótájékoztatót Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője, aki kiemelte, hogy véleménye szerint a szociális szférában dolgozóknak is jár a jutalom – az egészségügyben foglalkoztatottak mellett – hiszen a veszélyhelyzet idején a két ágazat munkája szorosan összefonódott és együtt látták el az ápolási és a gondozási feladatokat.
Ungár Péter emlékeztetett arra, hogy Magyarország túl van a koronavírus-járvány első hullámán, amelynek kezeléséről elmondható hogy a világ többi országához képest sikeres volt. Az eredmények azonban elsősorban azoknak köszönhetőek, akik a védekezési hullám frontvonalában dolgoztak, mint az egészségügyi dolgozók valamint a szociális dolgozók.
A Kormány úgy döntött, egyébként nagyon helyesen – tette hozzá – hogy az egészségügyi dolgozók 500 000 forintos egyszeri bérkiegészítést kapnak, ugyanakkor sajnos ugyanezt a juttatást nem terjesztik ki a szociális dolgozókra, ami érthetetlen.
A politikus hozzátette, hogy az említett bérkiegészítés odaítélésének két fő indoklása volt, mégpedig egyrészt az, hogy kompenzálják az egészségügyi dolgozók részére azt, hogy jóval többet kellett dolgozniuk az említett időszakban, másrészt pedig az, hogy ezzel is megköszönjék részükre azt, hogy a “veszélyes covid-19 időszakban” is számítani lehetett a munkájukra. Ez így helytálló is és nagyon rendben is van, azonban érdemes hozzátenni, hogy ugyanezen kritériumoknak megfelelnek a szociális szférában dolgozók is, nekik azonban nem ítéltek oda ilyen jellegű juttatást.
Ungár Péter elmondta, hogy Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere azt mondta, hogy a szociális dolgozókat azért nem lehet hasonlóképpen “jutalmazni” , mert a bérkiegészítéshez szükséges anyagi fedezet nem áll rendelkezésre a költségvetésben. Az LMP országgyűlési képviselője ugyanakkor elmondta, hogy az említett bérkiegészítéshez szükséges 65 milliárd forint fedezetét több forrásból is meg lehetne találni a költségvetésben, hiszen csak példaként megemlítve például pont ennyibe kerül a közeljövőben kivitelezésre kerülő hajdúnánási MotoGP pálya építése. Meglátása szerint, ha az említett beruházásra van pénz, akkor minden bizonnyal erre is meglehetne találni a megfelelő forrást, akár átcsoportosítással is.
A politikus hozzátette, hogy értelemszerűen ez a bérkiegészítés nem oldaná meg a szociális dolgozók bérhelyzetét – ami nem mellesleg a bérezés tekintetében sajnos az egyik legrosszabb helyzetben lévő szektor – azonban ez a juttatás számukra is indokolt.
Az LMP egyébként javasolja, hogy az egészségügyi és a szociális bértábla a végzettség alapján legyen átjárható, így ez biztosítaná azt hogy miután az ápolási és gondozási feladatok nem vállnak el, a bérezés is kiegyensúlyozott legyen. Ungár Péter rámutatott, hogy egyébként nagyon sok országban ez jelenleg is így van, tehát nincsenek külön besorolásban az egészségügyi illetve a szociális szférában dolgozók.
Portálunk Ungár Péter soproni látogatását kihasználva arról is megkérdezte a politikust, hogy látja az index.hu kapcsán kialakult helyzetet, illetve véleménye szerint a háttérben fellelhető-e némi politikai nyomás illetve befolyás.
Az országgyűlési képviselő elmondta, hogy nagyon sajnálja az eseményeket, hiszen az index.hu portál felmondott dolgozói közül sokaknak követte a munkáját, akikről nagyon pozitív a véleménye. Az index.hu eddigi csapata meglátása szerint Magyarország számára nagyon hasznos munkát végezett és szomorú, hogy ezt a tevékenységüket nem tudják folytatni az eddigi formában.
Kérdésünkre elmondta, hogy az index.hu tulajdonosi struktúrája mögött meglátása szerint mindig politika húzódott, ami egyébként egészen Simicska Lajos opciójáig vezethető vissza, így minden bizonnyal az most is jelen volt és van.