Az elmúlt több mint két és fél hónap történéseire a koronavírus járvány kapcsán március 11-én elrendelt veszélyhelyzet nyomta rá bélyegét. Bár a vírus nem múlik el nyomtalanul, a nem várt kihívást jól kezelte Magyarország, szerencsénkre a korlátozások enyhítése folyamatos léptékkel zajlik. A rendkívüli jogrend napokon belül megszűnhet, így érdemes felidézni, például milyen intézkedések születtek a helyi önkormányzatiság hatáskörét illetően ebben az időszakban.
Még jóval a Magyarországon elrendelt veszélyhelyzetet megelőzően, amikor még a koronavírus tömeges megjelenéséről Európában nem beszélhettünk, február 8-án dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere kezdeményezte a Helyi Védelmi Bizottságnál, hogy vegyék napirendre a víruskérdést. Az indoklást arra alapozta, hogy a komolyan kell venni a helyzetet, annak érdekében, hogy felkészülten tudják kezelni a járvány feltűnését. Ekkor már a kórházigazgató és a tisztifőorvos részvételével üléseztek.
Az előrelátó és felelős döntést aztán jó ideig semmi más nem követte. Február végén ismételten ülésezett a Helyi Védelmi Bizottság, hiszen már Olaszországban is megjelent a vírus, így a helyi szakemberek is folyamatosan követték az eseményeket. A védekezés lehetőségeiről, valamint a városunkat érhető várható hatásokról tájékoztatták a városvezetést akkor.
Ezután ismét teltek a napok, volt közgyűlés békebeli költségvetéssel, voltak még rendezvények, a méltányossági parkoló bérletek új struktúráját is nyilvánosságra hozták, de a koronavírus-járvány ügyében további érdemi intézkedés látszólag nem született.
Március 9-én már fokozottabbá vált a helyzet, aznap egyeztetett Sopron polgármestere az egészségügyi- és szociális intézmények, a hivatásos- és a közigazgatási szervek, valamint az oktatási intézmények vezetőivel, melyet követően kijelentette: felkészültek a következő időszakra. A magyar kormány koronavírus elleni küzdelem érdekében ekkor már megalkotta az Operatív Törzset, aminek ajánlására a március 15-i városi rendezvény is lemondásra került. A tömegközlekedési járműveket már folyamatosan fertőtlenítették, a szociális, egészségügyi intézményekben látogatási tilalmat rendeltek el.
Március 11-én életbe lépett a rendkívüli jogrend Magyarországon.
Március 13-án a kormány tantermen kívüli oktatási formát jelentett be, majd egy napra rá saját hatáskörében döntve, dr. Farkas Ciprián a város közigazgatási területén működő óvodákban és bölcsődékben rendkívüli szünetet rendelt el március 16-tól. Ezen a hétfői napon a soproni városvezető egy felhívás keretében még csak általános ajánlásokat osztott meg, melyben a fegyelmezettséget és az összefogást hangsúlyozta. Másnap, március 17-én videoüzenetben jelentkezett a polgármester, és többek közt a megváltozott ügyfélfogadási rendről, valamint az uszoda és a kulturális intézmények szüneteltetéséről, rendezvénylátogatási korlátozásról számolt be.
A rendkívüli idősellátást március 19-én kezdték el megszervezni, 70. életévüket betöltött személyeknek nyújtanak segítséget a mindennapi életvitelhez szükséges élelmiszerek, higiéniai termékek és gyógyszerek beszerzésében.
Március 20-án elővigyázatosságból döntöttek a játszóterek, március 23-án pedig a Csarnok utcai piac bezárásáról. Március 26-án a közgyűlés 100 millió forintot csoportosított át a koronavírus-járvány elleni küzdelem fedezésére, ebből védőfelszereléseket vásároltak a szükséges helyekre, valamint az idős soproni polgárok további segítése érdekében napi egyszeri melegétkezés bevezetéséről rendelkeztek, amit az önkormányzat saját költségén csomagol és szállít ki.
Március 30-ától a kisgyermekes családok segítségéül helyi iskolatelevíziót indítottak útnak, március 31-én pedig az a bejelentés érkezett, hogy a soproni egészségügyben dolgozók ingyenesen vehetik igénybe a közösségi közlekedést. Április 6-tól díjmentes a parkolás az egész országban, így Sopronban is. Április 7-én hagyományos, papír alapú levelet írt minden soproni háztartásba dr. Farkas Ciprián, amiben a járványügyi védekezésről számolt be. Április 9-én ott volt azon az egyeztetésen is, amin kiderült: a soproni kórház felkészült a járványra, a védőfelszerelések rendelkezésre állnak.
Ugyanezen nap a polgármesteri hivatalban tartottak értekezletet a védelmi igazgatásról, a húsvéti ünnepek alatt – a kormány átruházott hatáskörével nem élve – nem szigorítottak a kijárási korlátozáson. A következő hétvégéken, a 18 év alattiak éjszakai kijárási tilalmáról döntöttek a szakemberek bevonásával, majd április 18-án a közgyűlés üléseink felfüggesztéséről döntött a polgármester.
Április 24-én kiderült, az idős soproni polgárok mellett immáron a mozgáskorlátozott és fogyatékossággal élő személyek is igényelhetik az önkormányzat segítségét.
Mára már több mint 600 fő idős részére biztosítanak mindennapi támaszt, mintegy száz önkéntes részvételével és a veszélyhelyzet megszűnését követően is marad az önkormányzati kedvezményes napi ebédeztetés.
Április 30-án még videokonferencia keretében egyeztettek a szakemberekkel, május 2-án pedig már enyhítésekről lehetett olvasni: május 4-én, fertőtlenítést követően újranyitottak a játszóterek. Azóta pedig még gyorsabban telnek a napok, hiszen egyre-másra érkeznek az enyhítő rendelkezések. Május 9-én szükségszerűvé vált a veszélyhelyzeti költségvetés megalkotása, majd kifejezetten a helyi állapotokra reagálva csak május 22-én volt jelentés. Ha eddig nem mondták volna elégszer, továbbra is fontos a fegyelmezett magatartás: a fizikai távolságtartás, a védőeszközök viselése, a higiéniai szabályok betartása.
Május 25-én újranyíltak az óvodák és a bölcsődék Sopronban is, hiszen lehetővé tették ezt az eredményes járványügyi intézkedések.
Önkormányzat egymaga hadilábon is állhatott volna a védekezés járványügyi és gazdasági megoldásai terén, de se nem hatásköre, se nem kifejezett feladata minden problémára megoldást találni. Egyfelől a kormány részéről minden intézkedést meghozott a maga idejében, másfelől a civil szféra is helyt állt a megpróbáltatás során. Magyarország a vírus első hullámát sikeresen küzdte le, és a szabályokhoz jól viszonyultak a magyar állampolgárok is, de az önkormányzat részéről is születtek felelős döntések, noha a rendkívüli helyzetből fakadóan a társadalmi elvárás nyomása néha szigorúbb is volt, mint az azt követő helyi intézkedések. Tény, hogy a kormányzati rendelkezéseket folyamatosan a lehető legszélesebb körben ismertették annak okán, hogy ezeket közvetlenül állampolgári élet- és egészségvédelmi, valamint a nemzetgazdasági érdekekből hozták meg, így ezek újbóli ismertetése sokak számára jelenthetett elpazarolt figyelmet. Ellenben legyen bármilyen szabály is, azt nem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen ez nem gyakorlat, hanem a mindennapi élet.
A felelősség pedig közös.
Bár az intézkedések enyhülnek, s az élet kezd visszatérni a megszokottakhoz, továbbra is fontos az óvatosság és minden ajánlás betartása, hiszen a koronavírus fertőzés lehetősége továbbra is fennáll.
Az összefoglaló elkészítésében dr. Farkas Ciprián polgármester Facebook-oldala volt segítségünkre.