Míg a legtöbb magyar város élén bíró állott, Sopron azon kevés hazai városunk közé tartozott, amelynek az élén a kései középkortól, valószínűsíthetően az osztrák városok mintájára polgármesternek hívták az első számú városvezetőt – írja ismertetőjében a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltára a Sopron élén Sopron város polgármesterei címmel megjelent könyvről.
Dominkovits Péter és D. Szakács Anita szerzők és a levéltár kiadványa azt a felmerült igényt szolgálja ki, hogy a polgármesterek jegyzéke mellett megismerhetőek legyenek az adatok mellett az életutak is. Hummel Kristóftól Lackner Kristófig (1552–1631) tartó korszakot dolgozza fel az alkotás, azokat a személyeket, akik személyükben, állásfoglalásaikban, cselekedeteikben szimbolizálhatták a választójoggal bíró polgárok közösségét.
“Amennyiben a mai helyi születésű, helyben szocializálódott soproni városlakóval egy újságíró interjút készítene, az interjú alanya minden bizonnyal a vizsgált korszakból egy polgármestert ma is említeni tudna. Ő a késő reneszánsz, humanizmus idejének ikonikus városvezetője, Lackner Kristóf lenne, akinek nevéhez a köztudatban Sopron aranykora fűződik. Nevét ma is intézmény és utca viseli. Ennek a kis kiadványnak a létrejöttét az a szándék is vezette, hogy ez a helyzet némileg megváltozhasson és a város lakói, tanárai, tanuló ifjúsága, valamint a városuk múltja iránt érdeklődő polgárok többet tudhassanak meg azokról az emberekről, akik részben Lackner kortársai voltak, így részben vele együtt segítették ennek a virágzó periódusnak a kiépítését, illetve fenntartását. Jelen kiadvány továbbá azon személyekre fókuszál, akik részben vele egy időben, részben őt megelőzően a város élén állva sokat tettek annak fejlődéséért.
E kis kötetben nagyjából a kora újkori Sopron két generációnyi időre kiterjedő polgármesteri tisztségre választott személyei kerülnek bemutatásra. A munka megvalósítása Sopron Megyei Jogú Város támogatásának köszönhető, amely mind szakmailag inciálta e vállalkozást, mind a megvalósítás pénzügyi fedezetét biztosította. A gazdagon illusztrált kötet képanyaga a Soproni Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményeiből került kiválogatásra.” – írja az mnl.gov.hu portál március 31-i bejegyzése.