A válság tízéves évfordulója és a 2014 óta tartó lakáspiaci árrobbanás is hozzájárult az ingatlanpiac szárnyalásához. A mostani és a tíz évvel ezelőtti helyzet közötti különbség megdöbbentő. Az országon belül persze eltérő a differencia. Sopron, viszont ott van a legnagyobb mértékben dráguló megyeszékhelyek között.
Sopron, Budapest nyomában a házak piacán
Sopronban a családi házak piaca, majdnem annyit drágult tíz év alatt, mint a fővárosunké. Ugyanis amíg Budapesten a családi házak átlagos négyzetméter árai megduplázódtak, addig Sopronban is majdnem megkétszereződtek: 2009 decemberében a budapesti házak átlagára 270 ezer Ft/m²-ről indult és 2019 decemberére 540 ezer Ft/m²-re nőtt, a soproniaké pedig 220 ezer Ft/m²-ről, 420 ezer Ft/m²-re emelkedett.
Az elmúlt tíz esztendőben Szombathelyen és Kecskeméten sem volt kevés – 80 százalékos – a családi házak drágulásának mértéke. A szombathelyi házak átlagára 2009 decemberében 190 ezer Ft/m² volt, mely 2019-re elérte a 330 ezer Ft/m²-t. Kecskeméten pedig a házak átlagára 190 ezer Ft/m²-ről 350 ezer Ft/m²-re duzzadt.
2009. december és 2019. december között Győrben és Veszprémben eladásra kínált családi házak árai is sokat, átlagosan 70 százalékot emelkedtek. Győrben 210 ezer Ft/m²-ről 340 Ft/m²-re, Veszprémben 210 ezer Ft/m²-ről 350 ezer Ft/m²-re.
Sopron lakáspiaca nem volt olyan mozgékony
Természetesen Budapest eladó lakásainak évtizedes drágulása arat győzelmet a hazai lakáspiacon is. Fővárosunkban a téglalakások átlagos négyzetméter árai ugyanis a vizsgált időszakon belül majdnem két és félszer magasabbra nőttek. Így tavaly decemberben a budapesti téglalakások átlagára meghaladta a 800 ezer Ft/m²-t is.
Jóval több, mint duplájára emelkedtek a téglaépítésű lakások átlagárai Szegeden, Egerben, Veszprémen és Szombathelyen is. Így Szegeden és Veszprémben tavaly decemberben 500 ezer Ft/m², Egerben 460 ezer Ft/m², Szombathelyen pedig 420 ezer Ft/m² lett a kínálati ár.
Ha Sopron megyeszékhely lenne, a 19 versenyző közül, a 17. helyet foglalná el az egy évtized alatt legnagyobb mértékben dráguló megyeszékhelyek lakáspiacai között. Egyébként ezzel megegyező eredményt ért el Győr-Moson-Sopron megye valódi székhelye, Győr is, ahol szintén 80 százalékkal lettek magasabbak a lakáspiaci árak az elmúlt tíz évben.
Mi várható az elkövetkezendő időszakban?
A hazai ingatlanpiac áremelkedési üteme már tavaly csökkenésnek indult, de még mindig Európa középmezőnyében vagyunk a drágulást tekintve. Az árakat a tranzakciószám tartós visszaesése indíthatja el a lejtőn, ami Budapesten és a nagyvárosokban már most tapasztalható, elsősorban a befektetési célú vásárlók elmaradása miatt. Jelenleg tehát természetes konszolidáció zajlik, hiszen az ingatlanpiac egy ciklus vége felé közelít.
A hiteleket tekintve továbbra is népszerűségnek örvend a CSOK és a babaváró kölcsön. Szakértők szerint a hitelezési piac ha lassabban is, de még nagyobbra nőhet a jövőben. Az árak csökkenése pedig alacsonyabb hitelösszegeket vonhat majd maga után.