Hétfőn zárult a Szlovákia és Magyarország együttműködését segítő, „LANDSCAPE” határon átnyúló együttműködési program kereteiben megvalósuló első témahét a szlovákiai Szőgyénen. Az Interreg Kisprojekt Alap támogatásával megvalósuló együttműködésben Fertőd és a Fertő-táj, illetve Szőgyén természeti, gyógyászati és kulturális értékeit mutatták be egymásnak a partnerek.
A fél éven át tartó projektet hazánkban a Fertődön működő Fertő-kör Turisztikai Egyesület, míg Szlovákiában a felvidéki Limes Anavum Regionális Honismereti Társulás képviseli. Mind magyar, mind szlovák oldalról 10-10 térségi szakember koordinációjában valósul meg a projekt, melynek célja a térségekben rejlő egészségmegőrző módszerek kidolgozása, az ezekre épülő szemléletformáló kampányok végrehajtása a Kneipp filozófiai elemei mentén.
Az első tematikus témahétre Szőgyén került sor Tájértékeink az egészség szolgálatában címmel. Az egész hetes programsorozaton Szőgyén és térségének nevezetességeivel, kulturális és természeti értékeivel ismerkedtek meg a hazánkból érkező vendégek.
A hét szakmai programjai a víz gyógyító ereje, a gyógynövények használata, az egészséges táplálkozás, a stresszmentesség , illetve a sport és rendszeres aktivitás egészségmegőrző szerepe köré épültek. Ezek az elemek azok a hagyományos, a táj sajátosságaira épülő ’medicinák’, amelyek a fejlesztési koncepció szerint alapjául tudnak szolgálni a helyi specialitásokkal rendelkező egészségmegőrző programok kidolgozásának, s amelyek széles körben való megismertetése hozzá tud járulni a helyi lakosság egészségtudatosságának növeléséhez.
Molnár Erzsébet, a Fertő-kör Turisztikai Egyesület elnökének vezetésével érkezett Szőgyénbe a hazánkat képviselő vendégcsapat, akik a hét folyamán látogatást tettek a tájházban, a múzeumban, a galériában, de meglátogatták többek között az oroszkai hadimúzeumot és a bélai kastélyt is.
A tematikai hét háziasszonya Svajcer Edina, a Szőgyéni Tájház és Régészeti Múzeum vezetője volt, mellette Retkes Rebeka, a projekt gondozója is részt vett a programokon. Az ismerkedésbe és a beszélgetésekbe bekapcsolódott Méri Szabolcs polgármester, Farkas Zsolt esperesplébános és Smidt Veronika könyvtáros is.
A programokat előadások, kiállítások, filmvetítés és könyvbemutató is gazdagította, de nem maradhatott el a Fertő-táj nevezetességeinek bemutatása sem, melyeket Rabensteiner Viktor ismertetett meg a szlovák szakemberekkel.
A bemutatók sorát Nyitrai Angelika gyógynövény- és fűszernövény- feldolgozó nyitotta, aki Immunerősítés gyógynövényekkel című előadásában beszélt a növények gyógyászatban betöltött szerepéről, és bemutatta saját kézműves kisüzemének termékeit is. Az előadás végén lehetőség nyílt a helyszínen készült teák kóstolására is.
Danczi Mónika a Tájad muzsikája című előadásában a zene gyógyító hatásáról és a magyar népdalkincs jelentőségéről szólt, melyet ősidők óta a test és a lélek gyógyítására használtak elődeink. Játékos, gitáros előadásával lelkes hallgatóságra talált, bemutatva azt, miként hat a zene a test és a lélek összhangjára, annak rendben és rendszerben tartására.
A Szőgyéni Régészeti Múzeum és Tájház adott otthont a szombati programnak: a rendezvényen fiatal vállalkozók, civil szereplők és meghívott szakértők mutatták be a tájban rejlő természeti és kulturális értékek, az egészséges életmód kapcsolódási pontjait az érdeklődők számára.
A Pató Pál úr nyomában című könyv bemutatóján Vércse Miklós, a könyv szerzője és Nágel Dezső helytörténész ismertette meg a hallgatóságot Pató Pál életútjával. Magyar kézművesség a Felvidéken címet viselő kiállítás ünnepélyes megnyitójára pénteken került sor, amelyen szintén részt vettek a pályázatot képviselő magyar és szlovák partnerek.
Az SKHU/WETA/1901/4.1/021 azonosító számú, „LANDSCAPE – Tájértékek az egészség szolgálatában / Hodnoty kraja v službe zdravia” című projekt fő célja, hogy erősítse a két ország közötti együttműködéseket, és szemléletformáló tevékenységeken keresztül hívja fel a figyelmet az egészségmegőrzés és egészséges életmód fontosságára, mindezt az egyes tájak természeti értékeire alapozva.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg. A cikk nem feltétlenül tartalmazza az Európai Unió hivatalos álláspontját.