Ötven euróval jutalmazhatják azokat, akik részt vesznek a “tömeges” tesztelésben

Az Osztrák Szövetség Köztársaság kormánya élén Sebastian Kurz kancellárral a szomszédos Szlovákia tapasztalatait felhasználva jelentett be tömeges tesztelést, hogy még a karácsonyi ünnepkör előtt feloldhassák a szigorú kijárási korlátozásokat. Hétfőtől újra megnyíltak az üzletek Ausztriában, s az országos tesztelés is folytatódik. Azonban úgy tűnik, ösztönözni kell a lakosságot, hogy részt vegyenek az antigén-teszt vizsgálaton. Pénzjutalmat kaphatnak az osztrákok az elvégzett tesztek után.

Illusztráció / cyberpress.hu archívum

A SARS-CoV-2 koronavírus országos tömegtesztelési kísérlet keretében az első két napban Bécsben, Tirolban és Vorarlbergben mintegy 300 000 embert vizsgáltak meg, mely a teljes lakosság csupán egytizede. A hétvégi mérleg szerint Bécsben három kijelölt helyszínen végzik a tesztelést, ám elenyésző érdeklődés mellett. Szombaton mindössze 21 329-en jelentek meg a szűréseken, miközben a szűrőállomások napi kapacitását 150 ezer főre tervezték. Az ingyenes lehetőségen még december 13-ig vehetnék részt a főváros lakói.

Sebastian Kurz fegyelmezettséget vár el a lakosságtól, hogy folytatódjon a fertőzések csökkenő tendenciája nyitás után is, s ezzel lassítva a harmadik teljes lezárás eljövetelét is. A 15 perces gyorsteszt elvégzése hetekkel is lerövidítheti a lezárásokat, ezért arra kéri a polgárokat, minél nagyobb számban vessék alá magukat a vizsgálatnak. Bár a bevásárlóközpontok újranyitottak, a szállodák és éttermek azonban január 6-ig továbbra is zárva maradnak. Ezen felül éjszaka továbbra is érvényesek a kijárási korlátozások.

A Kronen Zeitung információi szerint a kormány jutalmazási rendszer kidolgozásán munkálkodik, ezzel segítve a 2021-es második tesztsorozat hatékonyságát. Amennyiben 50 € fejpénzt kapnának mindazok, akik elvégeztetik az antigén-tesztelést, úgy 200-400 millió eurós büdzsével kellene számolnia az államnak. Minden egyes teljes leállás ellenben több milliárd eurós gazdasági visszaesését jelent. A tesztelés önkéntes alapú, s ez továbbra is így marad. Egy másik előterjesztés szerint pénzbüntetéssel sújtanák azokat, akik nem tesztelnek. Az elképzelés szerint fizetés nélkül szabadságra kerülhetnek tíz napra a vállalatok alkalmazottai.

 

 

 

MTI / APA / Heute