A főként Ausztriában dolgozó munkavállalók elvesztették állásukat, kiürültek a soproni bérlakások, csomagoltak és hazaköltöztek: szülőfalujukban, városukban próbálnak szerencséjét – írj a Népszava április 6-án megjelent, helyi forrásokra hivatkozó cikke.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta folyamatosan csökken a belső migráció miatt túlnépesedett Sopron lakossága. Aki korábban az ország szegényebb régióiból olyan szándékkal érkezett a határszéli városba, hogy ott többek között az egészségügyben, az építőiparban, a kereskedelemben valamint a vendéglátásban munkát kapjon, aztán az első adandó alkalommal odábbálljon, hogy ezt több pénzért Ausztriában csinálhassa, az most kénytelen csomagolni és hazamenni, mert sokaknak felmondtak – kezdi helyi beszámolóját a nepszava.hu írása.
Ezzel nyilvánvalóan nem csak az jár rosszul, aki elveszíti jól jövedelmező állását és tartalékai híján nem tudja tovább finanszírozni lakhatását, hanem az is, akinek az ingatlankiadás jelentett bevételszerzést is. Már most látszik: nehezebb kiadni a lakásokat, alacsonyabb bérleti díjat kínálnak. A bérbe vevők majdnem 40%-a hazaköltözött, az itt maradottak közül sokan kedvezményes bérleti díjban tudtak megállapodni.
Az újságnak megszólaló forrás szerint még mindig kevesen ismerték fel, hogy vége a jó világnak. Mint beszámolt arról, a háromból mindössze egy lakásában van bérlője, pedig járvány nélkül egyik sem lenne üres. Egy 62 négyzetméteres lakásért havonta 300 eurót, plusz rezsit fizet a bérlője kocsibeállóval, de ismer olyat, aki 42 négyzetmétert 330 euróért ad ki. Ilyen áron már senki nem fogja kivenni a lakásokat véleménye szerint.
A lap szerint sokan a szerződésben leírt felmondási időt sem várják meg, hiszen nem tudják fizetni a korábban megállapodott havi 100-120 ezer forintos díjakat és a rezsiköltséget. Ingatlanosok kizárólag a járvány idejére a 25-30 százalékos árcsökkentést tartanak még elfogadhatónak. Szakértők hosszabb távon 10 százalékos díjcsökkenésre számítanak és azt várják, hogy a járvány után lassan tér magához a piac. Az ingatlanhelyzet bizonytalanságára már tavaly megjelentek példák. Eddig öt százalékot estek az árak, de a készpénzes vevők további árengedményt is elérhetnek.