Nagy a valószínűsége annak, hogy a környezetvédelmi hatóságok 2020. március 1. után már képtelenek lesznek fellépni az illegális háztartási égetések ellen. – írja kétségeit a Levegő Munkacsoport a közösségi oldalán.
Mint azt írják, egy kormányrendelet ugyanis az illegális háztartási égetésekkel kapcsolatos ellenőrzéseket a lakossághoz viszonylag közel lévő járási szintű hivataloktól a fenti időponttól megyei szintre helyezi át.
Hozzáteszik, hogy álláspontjuk szerint az illegális égetések elleni hatósági fellépés hatékonysága az elmúlt években jelentősen csökkent az egymást követő, átgondolatlan intézkedések hatására és úgy látszik, hogy ez a kedvezőtlen folyamat tovább folytatódik. A kormány ugyanis a tavalyi év végén elfogadta a kormányhivatalok működésének átalakításáról szóló terjedelmes módosító csomagot, ami egyebek mellett a levegőtisztaság-védelmi ügyekben eljáró hatóságok rendszerét is megváltoztatja.
Tény az is, hogy hazánkban sajnos a műanyagok, a gumik, a bútorlapok és az egyéb hulladékok égetése nagyon elterjedt a háztartásokban, pedig ez a tevékenység az mellett hogy illegális, az emberi egészségre különösen veszélyes is. Ezen termékek égetése rákkeltő anyagokat juttat a levegőbe, amely évente több százezer különféle megbetegedést, több ezer idő előtti halálesetet is okoz, a gazdasági károk nagyságáról nem is beszélve.
Megjegyzendő az a tény is, hogy a megyei környezetvédelmi hatóságok súlyos kapacitáshiánnyal küzdenek, hiszen a már meglévő feladataikra is alig van idejük, az új hatáskörök miatt pedig még ezen felül kellene majd ellátniuk a háztartási és kisüzemi tüzelőberendezések felügyeletét.
Remélhetőleg azért sikerül megugrani ezt az átszervezést is, ráadásul úgy hogy a kétségek ellenére pozitívabb fejlődést tudnak majd felmutatni a megyei hivatalok az illegális égetések ügyében, mint az eddig ezt a feladatot jelentős helyi partneri kapcsolatokkal rendelkező járási hivatalok.