A fogyasztói árak 2020 májusában átlagosan 2,2% -kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az elmúlt évben jelentős áremelkedést mértek az élelmiszerek, valamint az alkoholtartalmú italok és a dohánytermékek esetében. Az infláció lassulása elsősorban a szolgáltatási árak mérsékelt emelkedésének tudható be, mint az előző év azonos hónapjában. – tette közzé jelentését a Központi Statisztikai Hivatal ( KSH ).
Egy év alatt:
A részletekre kitérve azt is megtudhatjuk a jelentésből, hogy jelenleg 2019 májusához képest – tehát egy év alatt – az élelmiszerárak 8,4% -kal emelkedtek, amelyen belül az egyéb húskészítmények árai 22,0% -ra, sertéshús 20,7% -ra, az idénybeli ételek (burgonya, friss zöldség és gyümölcs) ára 19,1%, a cukor 15,0% -ára és a szalámira, kolbász és sonka ára 12,6% -kal magasabb. Az alkoholtartalmú italok és a dohány ára átlagosan 6,7% -kal emelkedett, ezen belül a dohány ára 11,1% -kal. A fogyasztók 2,6% -kal többet fizettek a szolgáltatásokért, ezen belül a lakások javításának és karbantartásának ára 11,7% -kal, a járművek javításának és karbantartásának ára 9,3% -kal. A motorolaj ára viszont 22,0% -kal csökkent.
Egy hónap alatt:
A fogyasztói árak egy hónap alatt – tehát áprilistól májusig – átlagosan 0,4% -kal emelkedtek. Az élelmiszerárak 0,7% -kal emelkedtek, amely elsősorban az idényjellegű élelmiszerek (burgonya, friss zöldség és gyümölcs) 5,1% -os áremelkedésének tudható be. Az élelmiszerárak, kivéve ezt a csoportot, átlagosan nem változtak. A margarin ára 1,9% -kal, a rizs és egyéb gabonafélék ára 1,8% -kal, a cukor ára 1,7% -kal, a tojás ára pedig 3,3% -kal csökkent. A tartós fogyasztási cikkek 0,7% -ra váltak, ezen belül az új személygépkocsik 1,9% -kal drágábbak. A fogyasztók 0,1% -kal többet fizettek a szolgáltatásokért, és 0,3% -kal kevesebbet a ruháért és lábbelikért. Az emelkedő olajárak hatására a motorüzemanyagok 3,9% -kal drágultak.