Bőven adnak munkát a közterület-felügyelet munkatársainak a közterületen elhagyott autók, a tavalyi évben összesen 56 esetben kellett elszállítani a szabálytalanul tárolt járműveket.
Bár a személygépjárművek tárolását a jogi szabályozás ugyan közelebbről nem határozza meg, a józan ész is megkülönbözteti azt a megállás fogalmától. Ennek számtalan legális esete is van, ám nem nehéz belátni, hogy a közterületen sem állhat a végtelenségig egy autó. Irányvonalat a KRESZ is meghatároz ilyen esetekre, hiszen gyakori tévhit, hogy az utcán lehet hagyni bármilyen járművet. Ezek elhatárolásánál figyelembe kell venni, hogy az adott gépkocsi közlekedési célokra alkalmas e, hiszen ha nincsen rendszáma és szemmel láthatóan járóképtelen, bizonyára tárolás miatt tartózkodik huzamosabb ideig egyhelyben. Laikusan tehát megállapítható, hogy a megállás feltétele a hatósági jelzés (rendszám) megléte, ezen felül az autót vélhetően tárolják.
Tehát a járművezetőknek fontos tudni, hogy a hatósági jelzéssel nem rendelkező járművet főútvonalon minden esetben tilos, mellékútvonalon legfeljebb tíz napig szabad tárolni, mely közterület-használati engedéllyel természeten változik. A város közterület használatáról szóló rendelete további feltételeket is megszab: a KRESZ-ben foglaltakon túlmenően forgalomból kivont, illetve lejárt műszaki engedélyes gépjármű, valamint az olyan jármű, amely állapotánál fogva a közúti közlekedésben nem tud részt venni, harminc napot meghaladó időtartamban közterületen nem tárolható. Ebből következik, hogy a rendőrség és a közterület felügyelet, valamint akár a közút kezelője eltávolíthatja azt a járművet, amely megsérti a szabályt. Az elszállítás előtt megkísérlik értesíteni az üzembentartót, akit az eljárás költségei is terhelnek, beleértve az elszállítás és a tárolás díjait. Amennyiben egy járműért hat hónapon belül nem jelentkeznek, az a találó birtokába is kerülhet, s akár dönthetnek annak továbbértékesítéséről és más célú hasznosításáról is.
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata közlemény formájában (sopron.hu) is lakossági tájékoztatót ad ki a közterület-felügyelők által közterületről elszállított gépjárművekről, hogy az érintettek visszajuthassanak saját gépkocsijukhoz. Az esetek magas számából, valamint a járművek állapotának és értékének figyelembe vételével úgy gondoljuk, erre kevés alkalommal kerülhet sor, ami nem csak a felügyelők munkáját nehezíti meg. Nyilvánvalóan az önkormányzati tároló kapacitás is véges, a nemtörődöm hozzáállás elterjedésével a szabálytalanul leállított járművek elhanyagolt utcaképet és felesleges bonyodalmat is okoznak az igencsak zsúfolt parkolóhelyek ismeretében.
A tendencia sajnos növekvő, míg 2015-ben csak 27, addig a 2018-as évben 46 autót kellett elszállítani. Érdekességképp kiemelnénk, hogy ebből 9-et az apácakerti Florasca telephely elől vittek el. A 2019. évi 56 eset többsége rendszámtábla nélküli autó volt, de akadtak magyar felségjelzésűek, valamint román és “Z” rendszámos autók is a város legkülönbözőbb pontjairól. Tómalomról, a Füredi sétányról, de még a Lőtérről is gyűjtöttek be. A lista tetején tizenöt Opel, nyolc Fiat és öt Volkswagen áll saját szűrésünk szerint, de akadt még Audi, Alfa Romeo, Lada, Toyota is, szinte minden márkából van egy-egy elhagyatott személykocsi.