A világméretű járvány által okozott válság nem csak Európát és azon belül Magyarországot érintette váratlanul, de az egész világot is. Nem csak saját környezetünkben érezhető a lassulás, hiszen a legtöbb szektorban szinte egyik napról a másikra álltak le a gyártósorok, s szabadultak fel a munkaerők. A koronavírus ellenszerét még nem találták fel, s nincs is előre tervezhető időpont a járvány lecsengésére, ám a kormányok már most azon dolgoznak, hogyan is lehet újraéleszteni a gazdaságot. A magyar kormány minden idők legnagyobb gazdaságvédelmi akciótervét készíti elő.
Ahogyan tehát szerte a világon, úgy Magyarországon sincs ez másképp, hiszen a kormány is újratervezte a 2020-as esztendő költségvetését és elképesztő mennyiségű forrást csoportosítottak a gazdaságvédelmi akciótervek mellé. Végtelen mennyiségű pénz persze soha sehol nem áll rendelkezésre, így a pénzügyi stabilitása megtartásával egyidejűleg fontossá vált a válságból való kijövetel finanszírozásának legszélesebb körben való együttműködése. Szó szerinti közös teherviselés, ami ellen a híradásokat nézve kivétel nélkül csak az ellenzéki polgármesterek emelnek szót. Nyilván nem lehet elmenni amellett a tény mellett, hogy ezzel a rendkívüli helyzettel nem számolt senki sem. A most elvonásra ítélt költségek előirányzatát elképzelhető, hogy a városvezetők már fejben elköltötték egy-egy fejlesztésre. Azonban nem vitás, hogy a kormány által hozott intézkedések azt segítik elő, hogy a járványt követően minden visszaállhasson a megszokott kerékvágásba, ehhez azonban mindannyiunk összefogása szükséges. Ha máskor nem is, most mindenképp, hiszen a közvetlen életvédelmi feladatok mellett a gazdaság működőképessége a legfontosabb.
Ha úgy tetszik, befizetnek a válságkezelő kasszába a minisztériumok, a pártok, a multik és a bankok, és az önkormányzatok is. Esetükben a gépjárműadó átengedését jelenti az intézkedés, ez összességében a beszámolók szerint 34 milliárd forintot jelent az ország egészére nézve. Ezzel szemben a teljes járványügyi alap egy 663 milliárdos járvány elleni védekezést szolgáló és egy 1345 milliárdos gazdaság-újraindítási csomagból áll. Noha a költség elvonás fájó pont lehet, ebben a különleges helyzetben mindenkinek felelősséget kell vállalnia. A képlet egyszerű, az állampolgár felelőssége, hogy otthon marad és betartja az intézkedéséket, az önkormányzat átengedi az befolyt adó egy részét. Második lépcső lehet ebben a járvány elleni küzdelemben, ha az állampolgár erején felül jótékony céllal tesz a közösségéért, de arra is akad példa térségünkben, hogy az önkormányzatok az előírtakon felül tesznek az ügy érdekében.
Ha mégis azt akarjuk megtudni, mennyitől is esik el Sopron városa az eredetileg tervezettekhez képest, a 2020. évi önkormányzati költségvetési-rendeletet kell fellapoznunk. Ebből világosan kiderül, gépjárműadó tekintetében 220 millió forint tervezett előirányzat kerülhet át a kormányhoz a közös felelősségvállalás és a gazdaságvédelem jegyében. Hogy a gyakorlatban ez mit takar, könnyen összevethető: húsz új gyalogátkelőhely kialakítása, hossztól függően 1-2-3 utca teljes felújítása. A jól gazdálkodó, stabil költségvetéssel és tartalékokkal rendelkező önkormányzatok ezt a helyzetet ha szorosabb nadrágszíjjal is, de átvészelik. Sopron a fejlettségi szintjéből, adottságaiból adódóan nem tartozik azon települések közé, akik a mindennapi működésből is ehhez az összeghez nyúlnak hozzá. Költségvetést kezelő pénzügyesek szemében pedig az adott évi előirányzatok valójában csak akkor jelentenének tényleges forintot, ha azok bevételezésre kerülnek, hiszen amíg nincs elkönyvelve, addig elkölteni sem lehet. Most azok jártak igazán jól, akik nem kezdtek meggondolatlan és felelőtlen ígérgetésekbe, költögetésbe az elmúlt hetekben.
Ellenben a munka java most jön, amelyben továbbra is az összefogásé és a közös teherviselésé a kulcsszó.