Közel egy éve nyíltak meg a Magyar Falu Program pályázati lehetőségei a községek és az ötezer fő alatti kisvárosok számára, az első időszakra visszatekintve is számos látható eredménye született a Kormány vidéki népességmegtartó és életminőséget javító fejlesztési stratégiájának, de hosszútávon válik csak igazán nyereséggé a települések számára.
Magyarország legnagyobb térség- és vidékfejlesztési programja a lakhatási támogatásokra, a közlekedésfejlesztésre, a közszolgáltatások fejlesztésére és a helyi identitás megerősítésére épít. A program átfogó célja, hogy a fiatalok helyben maradjanak, hogy vonzó legyen számukra ott munkát vállalni és családot alapítani. Azaz a közszolgáltatások színvonalasak legyenek, legyen modern óvoda, vagy akár bölcsőde is a településen, működjön falubusz a rászorulók számára, legyen fejlett infrastruktúra, jó minőségű belterületi és összekötő út, járda és közösségi tér. A sokrétű program a magánszemélyeknek is biztosít támogatási lehetőséget, hiszen a 2019 júliusától a Soproni járás 16 településén is igénybe lehet venni a Falusi CSOK kedvezményeit, akár ÁFA visszaigénylés lehetőségével is.
Egymással összefüggő programok segítik a községeket és a kisvárosokat, az első időszakról pedig jók a tapasztalatok. Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos egy korábbi televíziós interjúban úgy ismertette, a 2800 jogosult település összesen mintegy 6000 nyertes pályázattal gyarapodott. Országos szinten tehát jól vizsgáztak a tisztán hazai költségvetési forrásból dolgozó Magyar Falu Program első fejlesztési elemei, ám ennek folyamatosnak kell lennie ahhoz, hogy valóban jelentős életminőség javulást lehessen elérni. Minden településnek megvan a maga sajátossága, az elmaradottság sem egyenlő mértékű, s néhol évtizedes nehézséget kell áthidalni. Ehhez segítség a Kormány programja, de a települési vezetőknek is meg kell oldani a helyi kihívásokat, nem elég csak várni a támogatásra. Ha az elkötelezettség és az erőfeszítés megvan a kistelepülés fejlesztése érdekében, azt a pályázati rendszer sem törtheti meg, hiszen annak beadási folyamata a korábbiaknál sokkal letisztultabb, az elbírálási időszak rendkívül gyors, és előleg formájában szinte azonnal kifizetésre is kerül az önkormányzatok számára. Ezzel segítve azt, hogy a pályázati költségvetésben meghatározott árak tarthatóak legyenek, így a megvalósítás során az emelkedő építőipari áraktól sem kell tartania a szűkösebb forrássokkal rendelkező településeknek.
Ahhoz, hogy belelássuk abba, hogyan teljesítenek a környező községek az érintett választókerület országgyűlési képviselőjét kérdeztük meg. Barcza Attila (FIDESZ-KDNP), Sopron és környékének megválasztott képviselője a hamarosan megjelenő következő cikkünkben osztja meg olvasóinkkal a térséget érintő lehetőségeket.
Sikeres a Magyar Falu Program: Jelentős fejlesztések a térségbeli településeken
Erősen indított a Magyar Falu Program 2019-ben térségünkben, amely idén hasonló lendülettel folytatódik. Sopron vonzáskörzetében számos településen kezdődtek jelentős beruházások, ezek közül több már megvalósult. Barcza Attila Sopron és térsége országgyűlési képviselője számolt be az eddigi fejlesztésekről és tapasztalatokról.