A március 26-i volt az utolsó közgyűlés eddig az idei esztendőt nézve, mely kapcsán érdemes kiemelni, hogy a rendes ülést követő rendkívüli tanácskozáson is fontos kérdésekben született döntés. A négy napirend egyike volt a koronavírus-járvánnyal összefüggésben meghozott intézkedéscsomag elfogadása is, ám egyebek is a képviselő-testület elé kerültek, mint például az új bölcsődei férőhelyek létesítésére irányuló pályázat benyújtása is.
A családvédelmi akciótervhez kapcsolódóan minden korábbinál jelentősebb bölcsődefejlesztés valósul meg hazánkban, mely egyfelől a családbarát Magyarország szlogent tölti meg valós eredményekkel, másfelől pedig egyre inkább nő a lakosság igénye a szolgáltatás ellátására. Az uniós pénzügyi alapok forrásai mellett hazai költségvetésből is jut forrás a beruházásokra, annak érdekében, hogy minél több településen, minél szélesebb körben legyen elérhető a hároméves kor alatti gyerekek napközbeni felügyelete, ami a család és a munka összehangolásához kíván segítséget nyújtani a szülőknek.
Sopron városa ilyen tekintetben nincsen elmaradva, hiszen az Egyesített Bölcsődék intézményrendszerén keresztül 347 férőhelyen, 6 bölcsődében fogadja a gyermekeket. A fejlesztési igény azonban a városvezetés részéről már korábban is megszületett, s így kerülhet sor az Anger rét melletti területen egy teljesen új, önálló bölcsődeépület megépítésére is. Mint a közgyűlés részére írt előterjesztésből (PDF) is kiderül, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-6.2.1-19 felhívására két alkalommal már pályázott Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, összesen 1,3 milliárd forint értékben. A jelentős mértékű támogatási igény felhasználásával 112 új férőhely létrehozását tervezik, így a fejlesztések eredményeképp egészen nagyot, 30%-ot ugrana a városi kapacitás. A támogatási forrás kisebbik fele, 300 millió forint a Százszorszép Bölcsőde 28 fős férőhely-bővítésére volna elegendő, az 1000 milliós forrás pedig a 84 férőhelyes Hillebrand Jenő utcai (Anger-réti) intézmény felépítésére szolgálna.
A Széchenyi 2020 pályázati eredményeket közzétevő portál szerint mindkét projekt pozitív elbírálásban részesült, az új bölcsőde esetében 2020. február 27-én, a bővítés kapcsán pedig 2020. április 2-án született meg a támogatói döntés.
Az elképzelések azonban itt még nem fújtak ki, hiszen a városvezetés törekszik arra, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a TOP-os fejlesztési lehetőségekből. Lehetősége van közös projektek előkészítésére egyházakkal is, így a Győri Egyházmegye felé éltek megkereséssel az új bölcsődei férőhelyek kialakítására vonatkozó fejlesztési elképzelések megvalósítása érdekében. A pályázatban az egyházmegye tulajdonát képező Halász utcai volt árvaház területét jelölték ki, ahol egy új 28 férőhelyes, egyházi fenntartású bölcsőde tudna megvalósulni 800 millió forint európai uniós és kormányzati támogatásból.
A rendkívüli ülésen napirenden volt továbbá a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola épületének felújításával kapcsolatos tulajdonosi nyilatkozat kiadása, valamint az Állami Számvevőszéknek az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. gazdálkodására vonatkozó ellenőrzés is, mely kapcsán a legfontosabb, hogy visszaélés nem történt, a belső szabályozást pedig korszerűsítették az ellenőrzésben foglaltak szerint.