A PET palackok feldolgozásával foglalkozó burgenlandi PET Recycling Österreich GmbH. – amely Soprontól mindössze 25 km-re található Müllendorfban – új rekordot állított fel, hiszen több mint 26 300 tonna PET-anyagot ( körülbelül 1,1 milliárd PET palackot ) dolgozott fel és hasznosított újra a 2019-es esztendőben.
A kapacitás növekedését az is elősegítette, hogy a közelmúltban a beérkező PET pelyhek mosórendszerét teljesen felújították valamint a legújabb technológiai szabványokhoz igazították. Ezzel a fejlesztéssel a feldolgozóüzem tovább növelte az újrahasznosítandó anyag minőségét és növelni tudta az átviteli sebességet is, amely így hozzájárulhatott ahhoz, hogy még nagyobb mennyiség feldolgozására kerülhessen sor. – számol be BVZ.at.
Christian Strasser, ügyvezető igazgató a vállalat modernizációjával kapcsolatban elmondta, hogy az újrahasznosítás kapacitásának növelése rendkívül fontos az ő számukra is, hiszen egyre nagyobb igény mutatkozik az osztrák italgyártók részéről arra, hogy egyre magasabb mértékben emeljék a palackokban az újrahasznosított anyagok arányát. A cégvezető kiemelte, hogy 2020-ban újabb beruházásokat terveznek, amelyektől azt várják hogy tovább növekedjen a feldolgozási mennyiség, amely a környezettudatosság szempontjából sem elhanyagolható.
A feldolgozási technológia fejlesztése és az italgyártók által egyre jobban preferált újrahasznosított alapanyagigény mellett a cég ügyvezetője kitért arra is, hogy a használt palackok tekintetében az osztrákok gyűjtőereje nagyon magas. A felmérések azt mutatják, hogy négy PET-palack közül három jelenleg a megfelelő hulladéktárolóba kerül a lakosságnak köszönhetően, amely így környezetbarát módon kerülhet újrafeldolgozásra. Christian Strasser azonban hangsúlyozta, hogy bár az adatok nagyon jók, azonban nem szabad maradéktalanul elégedettnek lenni és hátradőlni, hanem azon kell a továbbiakban is dolgozni, hogy a lakosság segítségével az összes használt PET-palack ténylegesen újrahasznosításra kerülhessen, hiszen kitűzött cél a részükről, hogy minden PET-palackot vissza tudjanak szerezni és ezzel erőforrásokat takaríthassanak meg a jövő nemzedéknek.
A PET-tól PET-ig projekt keretében az üzem egyébként a beérkező használt PET-palackokat – kézi ellenőrzés és válogatás után – pelyhekké aprítja a speciális malomban, majd a fertőtlenítő és tisztító mosóberendezések után két különböző módon dolgozza fel és kínálja a palackgyártóknak. Az egyik végtermékük a PET-pehely míg a másik a PET-granulátum, amelyek mind a két formában újrahasználhatók a palackgyártás során annak függvényében, hogy milyen technológiát alkalmaz az adott gyártó.