Elfogadásra került az egészségügyi szférában dolgozó orvosok új bértáblája, amely mellett még egyéb kiegészítések is szerepelnek, mint például a “hálapénz” kivezetése, amelynek az alkalmazása a jövőben mind az orvosok mint pedig az adományozó betegek oldalán büntethető lesz. Az új törvényről, rendelkezésekről vagy ha úgy tetszik szabályozásról az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós beszélt a a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, amelyben kitért arra is, hogy az állami és a magánpraxis szétválasztása további jogszabályokat igényel a közeljövőben.
A miniszter elmondta, hogy a kormány régóta foglalkozik az egészségügy átalakításával, fejlesztésével, és ezt a folyamatot a koronavírus-járvány most felgyorsított, ami markánsan rámutatott a magyar egészségügy erényei mellett arra is, hogy mik azok a szegmensek amiken célszerű nagyon gyorsan változtatni.
Kásler Miklós kitért arra is, hogy a most elfogadott a törvény előtt, annak pontjairól egyeztettek a Magyar Orvosi Kamarával és az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével is.
Az már külön történet, hogy egyébként ez valóban megtörtént – amit vissza is igazoltak az említett szervezetek – azonban a MOK mégis kifogással él a csomag ellen, hiszen nyilatkozatuk szerint utólag kerültek bele olyan pontok a törvénybe, amiről nem történt megállapodás és amelyek meglátásuk szerint erősen kifogásolhatóak. ( átvezénylések, röghöz-kötés, másodállások gyakorlása … )
Kásler Miklós a béremeléssel kapcsolatban elmondta, hogy egyébként három fizetésemelési javaslatot terjesztettek kormány elé, amely között szerepelt az is, amit a kamara javasolt és ami aztán elfogadásra is került, ez pedig a háromlépcsős béremelés.
Kiemelte, hogy a törvény nagyon kiterjedt, és olyan tételek vannak benne, amelyek hetvenéves adósságot törlesztenek. Abban bíznak, hogy ezzel a magyar egészségügyet teljesen új pályára sikerül állítani. Ez a jogszabály véget vet a hálapénznek, amely eddig aktívan jelen volt a magyar rendszerben és ami az orvos és a beteg közötti bizalmi viszonyt is kérdésessé tette, másrészt pedig meglátásuk szerint ez azzal is járt hogy az orvosok anyagilag ki voltak szolgáltatva a betegeknek.
A miniszter szerint az új törvénynek köszönhetően a külföldön dolgozó magyar orvosok egy része várhatóan hazajön, ráadásul a bértábla a kezdő orvosok számára is áttekinthető, világos jövőképet vázol fel.
Kiemelendő az is, hogy az új jogszabály nem vonatkozik a háziorvosokra, akikkel kapcsolatban a közeljövőben terveznek “reformokat”. Hasonló a helyzet a nővérekkel, de az ő esetükben a fizetésemelés folyamatos.
A Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által benyújtott, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt egyébként egyhangúlag, 165 igen szavazattal fogadta el a parlament.
Kapcsolódó írásunk:
Ilyen összegekre emelik az orvosok bérét! Büntethető lesz a “hálapénz” biznisz!
Megjelent hétfőn a parlament honlapján az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvénytervezet, ami az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy jogállásának tartalmát határozza meg. A törvényjavaslat szerint három lépcsőben valósul meg az orvosok béremelése, először 2021-ben, majd 2022-ben és 2023-ban kaphatnak emelést az orvosok. A javaslat rendelkezik a hálapénz büntethetőségéről is.