Itt van minden részlet a szerdán életbe lépő korlátozásokról

A november 10-én, kedden este megjelent Magyar Közlöny 242. száma tartalmazza azokat a jogszabályokat, melyeket a kormány az országgyűlés veszélyhelyzeti felhatalmazásának értelmében meghozott.

A koronavírus-járvány második hulláma elleni védekezésről szóló rendelkezések több fronton is szigorú szabályokat hoznak a mindennapokban, ezekről az előzetes információkról ide kattintva olvashat. A főbb intézkedéseket a 484/2020. (XI. 10.) kormányrendelet tartalmazza (PDF). A jogszabály úgy fogalmaz, a kormány értékelte Magyarország járványügyi helyzetét és az eddig meghozott intézkedéseket, így a korábbiak mellett újabb védelmi intézkedések bevezetése vált szükségessé. A következők szerint:

  • Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni szükséges.
  • Minden gyülekezés tilos.
  • Az éttermek vendéget nem fogadhatnak, vendégnek ott csak az étel elvitele céljából lehet tartózkodni. A házhoz szállítás
    adminisztratív terheit a kormány csökkenti, és bevonhatóvá teszi a taxisokat a feladat ellátásába. Az üzemi étkezdék nyitva
    tarthatnak.
  • Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva, és utána a kijárási tilalom lejártával,
    tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki. Az e rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász,
    masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.
  • A szállodák turistákat nem, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkezett vendégeket fogadhatnak.
  • Mindennemű rendezvény megtartása tilos, ideértve a kulturális eseményeket, valamint a karácsonyi vásárokat. A vallási
    közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatóak meg. A Kormány felkéri a vallási közösségeket, hogy
    a szertartásaik során a magatartási szabályokat az általános szabályokkal összhangban határozzák meg.
  • A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött kell megtartani. Az egyéni szabadtéri sportok gyakorlása engedélyezett. A vonatkozó jogszabályok szerint versenyszerűen sportolók e tevékenységükben nem korlátozhatóak.
  • A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen a fitnesztermeket, fedett uszodákat, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat, állatkerteket és korcsolyapályákat.
  • A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg.
  • Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek. A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek.
  • Az egyetemek, főiskolák digitális munkarendre térnek át. A felsőoktatási intézmények kollégiumai bezárnak, ez alól kivételeket a rektor állapíthat meg. A tartózkodás különösen a határon túli és külföldi diákok, illetve a hatósági házi karantén kötelezettséget a kollégiumban teljesítők számára engedélyezhető.
  • Magán és családi rendezvények (például születésnap) 10 főig megtarthatóak.
  • Temetés legfeljebb 50 fővel tartható meg.
  • Esküvők lakodalom nélkül tarthatóak meg, azonban az eseményen csak meghatározott személyek vehetnek részt.
  • Kórházak, iskolák, óvodák, bölcsődék dolgozóit és a szociális intézményben dolgozókat – külön kormányrendeletben foglaltak szerint – hetente tesztelni kell.
  • A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatosan eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, azzal, hogy
    a 10 000 főnél nagyobb település egyes közterületein a maszkviselés kötelező. A területek kijelölése a polgármester feladata.
    Sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken a maszk viselése továbbra sem kötelező.

A maszkviselésről azt írj a rendelet, hogy:

A hatodik életévét be nem töltött kiskorú kivételével mindenki köteles a tömegközlekedési eszközön, a 10 000 főnél nagyobb lakónépességű település belterületén a települési önkormányzat által kijelölt közterületen, illetve nyilvános helyen, kivéve a sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken, az üzletben történő vásárlás, illetve az üzletben történő munkavégzés során (az irodák, sportolás céljára szolgáló helyiségek és az üzemi helyiségek területének kivételével) a bevásárlóközpont területén. Valamint a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló törvényben meghatározott közlevéltár külső személyek számára látogatható területén, nyilvános magánlevéltár külső személyek számára látogatható területén.

Továbbá ügyfélfogadási időben a közigazgatási szerv ügyfelek részére nyitva álló területén, az egyetemes postai szolgáltató által vagy a postai közreműködők által üzemeltetett, az ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségben, továbbá  minden egyéb olyan helyiségben, amelyben ügyintézés céljából ügyfélfogadás zajlik, és a helyiségben – az ott foglalkoztatottakat is beleértve – rendszeresen 5 főnél többen tartózkodnak egy időben. Minden olyan helyiségben, amelyben tömegközlekedési eszközre várakoznak, a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben (a továbbiakban: vendéglátó üzlet) történő munkavégzés során, vendégként.

Az orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot olyan módon kell viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje.

Az egészségügyi intézmény területén – az ápolt beteg az elhelyezésére szolgáló kórterem kivételével – mindenki köteles maszkot viselni. A szociális intézményben az ott foglalkoztatottaknak az ellátottakkal való közvetlen érintkezéskor, vagy ha tartósan 1,5 méteren belüli távolságban tartózkodnak az ellátottakkal, az ellátottaknak a közösségi programok alkalmával és a közösségi terekben való tartózkodás esetén lehetőség szerint maszkot kell viselniük.

A kijárási tilalom és a közterületi magatartási szabályok az alábbiak szerint alakulnak:

Este 8 óra és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni, az alábbi kivételek mellett.  Megengedett a közterületen való tartózkodás az egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal, illetve munkavégzés céljából, továbbá a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, valamint a munkavégzés helyéről történő hazaközlekedés. A sportról szóló törvény szerint versenyszerűen sportoló számára tartott edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából, edzés vagy sportrendezvény helyszínére közlekedés céljából, illetve edzés vagy sportrendezvény helyszínéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából az otthon elhagyása. Ezen célokat okirattal kell igazolni, mely okirat tartalmi követelményeit és esetlegesen felhasználható mintáját a kormány holnapja közli.

Ezek mellett kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett az otthon elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el. A települési önkormányzat saját hatáskörben dönthet a kutyafuttató bezárásáról.

Tilos a közterületen, illetve a nyilvános helyeken a csoportosulás, illetve a gyülekezés. A közterületen, a nyilvános helyen, illetve a szabadtéri sportpályákon az egyéni szabadidős sporttevékenység – különösen futás, gyaloglás, kerékpározás – gyakorlása megengedett. Tilos – a versenyszerűen
sportolók kivételével – a közterületen, a nyilvános helyen, valamint a sportpályákon a csapatsportok – különösen a labdarúgás, a jégkorong, a kézilabda, a kosárlabda, a röplabda – gyakorlása.

A rendezvényekre vonatkozó védelmi intézkedések:

Általános rendezvénytilalom lépett életbe, gyűlést szervezni, megtartani tilos. Kategorikusan tiltott tehát a zeneszolgáltatást nyújtó és a kulturális esemény, valamint a karácsonyi vásár. E szerint a vallási közösségek szertartása nem minősül rendezvénynek, erről a vallási közösség dönt. Az online módon közvetített kulturális esemény vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatás nem minősül rendezvénynek, ha a kulturális esemény vagy az élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatás helyszínén kizárólag a fellépők és a lebonyolításhoz elengedhetetlenül szükséges technikai személyzet tartózkodik. A hivatalos sportrendezvényen nézőként tartózkodni tilos, zárt körülmények között megtartható. A családi eseményen vagy a magánrendezvényen egy időben jelenlévők száma nem haladja meg a tíz főt. A temetésen jelenlévők száma nem haladhatja meg az ötven főt. A házasságkötésnél kizárólag a szertartás vezetője, illetve az anyakönyveztető, a házasulók, a házasulók tanúi, a házasulók szülei, nagyszülei, a házasulók testvérei és a házasulók gyermekei lehetnek jelen.

A vendéglátó üzletekre vonatkozó védelmi intézkedések:

A vendéglátó üzletben való tartózkodás – az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében – az ehhez szükséges időtartamig megengedett, egyébként az üzletben az ott foglalkoztatottak kivételével más nem tartózkodhat. A szabályt nem kell alkalmazni a munkahelyi étkezdékre, büfékre, szálláshelyen található vendéglátóhelyre, köznevelési és egészségügyi intézmény menzájára, éttermére, büféjére.

Az üzletekre vonatkozó védelmi intézkedések:

Az ott foglalkoztatottak kivételével tilos este 7 óra és reggel 5 óra közötti időben az üzletben, a lottózóban, valamint a nemzeti dohányboltban tartózkodni. Este 7 óra és reggel 5 óra között a megjelölt helyek kötelesek zárva tartani. Este 7 óra és reggel 5 óra között a gyógyszertár és az üzemanyagtöltő-állomás tarthat nyitva.

A szálláshelyekre vonatkozó védelmi intézkedések

A szálláshelyeken a lentebb részletezett kivételek, valamint az ott dolgozók kivételével tilos tartózkodni.Üzleti, gazdasági, továbbá oktatási tevékenység céljából érkező személyek, a Magyar Honvédség, illetve a rendvédelmi szervek állományába tartozó, szolgálati feladatok ellátása érdekében elhelyezett személyek, továbbá a kirendelt egészségügyi dolgozók tartózkodása megengedett.

A szabadidős létesítményekre vonatkozó védelmi intézkedések

Tilos az előadó-művészet valamennyi ágának fellépése céljából megtartott eseménynek, függetlenül annak nyilvánosságától (így különösen színház, tánc-, zeneművészet, cirkusz), a mozinak, az edző- és fitneszteremnek, az uszodának, a közfürdőnek, a jégpályának, az állatkertnek, a vadasparknak, a kalandparknak, a vidámparknak, a játszóháznak és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvényben meghatározott intézmények (muzeális intézménynek, nyilvános könyvtári ellátást biztosító intézménynek, kép- és hangarchívumnak, közművelődési intézménynek, közösségi színtérnek és integrált kulturális intézménynek) a látogatása és e helyszíneken – az ott foglalkoztatottak kivételével – a tartózkodás. Az ide tartozó helyszínek a szálláshelyeken sem lehetnek nyitva. Az érintett létesítmények a versenyszerűen sportolók számára edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából látogathatóak.

A felsőoktatási intézményekre vonatkozó intézkedések

A felsőoktatási intézményben az oktatás digitális oktatás keretei között folytatható. Az intézkedés kapcsán a felsőoktatási intézményt fenntartó miniszter a felmentést adhat. A felsőoktatási intézmény kollégiumának és diákotthonának hallgatók általi látogatásának a rendjéről a felsőoktatási
intézmény rektora dönt.

A nevelési, oktatási intézményekre vonatkozó védelmi intézkedések

A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig nyitva tartanak. Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek. A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek. A középiskolák és szakképző intézmények kapcsán a köznevelésért, illetve a szakképzésért felelős miniszter határozatban rendelkezik. A nevelési, oktatási intézmény területére az ott foglalkoztatott személyen, az ott szükséges karbantartási, illetve javítási munkát végző személyen, a jogszabályon alapuló kötelezettség teljesítése céljából érkezőn, a gyermeken, illetve a tanulón és a gyermeket, illetve a tanulót kísérő nagykorú személyen (maszkot viselve kizárólag testhőmérséklet-mérési pontig léphet be) kívül más személy nem léphet be.

 

A szankciók körében foglalt főbb intézkedések:

A védelmi intézkedések betartását a rendőrség a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi. Amennyiben a hatóság a nevesített szabályok megszegéséről tudomást szerez, úgy 100 000 forinttól 1 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki illetve a helyszínt legalább egy napra, legfeljebb egy év időtartamra ideiglenesen bezárathatja. A Magyar Közlöny ide vonatkozó száma ide kattintva érhető el, ez további értelmező rendelkezéseket tartalmaz.

 

A gazdaságvédelmi, támogatásokról szóló rendelkezések:

A 485/2020. (XI. 10.) kormányrendelete gazdaságvédelmi intézkedésekről szól, itt adófizetési kedvezményeket állapít meg a kormány. A felsorolt TEÁOR számok érintettségét vállalkozások ide kattintva ellenőrizhetik. A szálláshelyek tekintetében a bezárást követő 30 nap foglalásainak 80 százalékát térítik meg. Az éttermeknek és a szabadidős létesítményeknek a dolgozóik után – a következő 30 napra – nem kell járulékot fizetni, és az állam a munkavállalók bérének a felét megtéríti. Mindkét esetben a támogatás feltételének köti meg a kormány, hogy a munkavállalót ne bocsássák el, és a munkavállalók megkapják a fizetésüket. A listázott tényleges főtevékenységek szintén a hivatkozott rendeletben érhetők el.

 

Ingyenes közösségi közlekedés az egészségügyi dolgozóknak

A 486/2020. (XI. 10.) kormányrendelet a veszélyhelyzet ideje alatt az egészségügyi dolgozók és a koronavírus világjárvány elleni védekezésben
közreműködő orvos-, egészségtudományi képzésben részt vevő hallgatók közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményéről szól. Ennek értelmében menetjegy nélkül használhatja a helyközi és a helyi személyszállítási közszolgáltatást az egészségügyi dolgozó, valamint az az orvos-, egészségtudományi képzésben részt vevő hallgató, aki a koronavírus világjárvány elleni védekezésben közreműködik. Az utazási kedvezmény a 2. kocsiosztályra érvényes. Az utazási kedvezmény a helyjegyre, valamint a pótjegyre is vonatkozik. A jogosult személyi okmányát, illetve az egészségügyi intézmény által kiállított igazolását köteles felmutatni. Igazolásmintát a kormányrendelet tartalmaz.

 

A rendeletek 2020. november 11-én lépnek hatályba, várhatóan 30 napig lesznek érvényesek. Megjegyzendő továbbá, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt ismét törvény adta felhatalmazással, a közgyűlés hatáskörében dönthetnek a polgármesterek.