Sok helyen megy a találgatás, hogy tulajdonképpen mit is jelent például itt a nyugati határszélen élő ingázók számára az a kijelentés, ami a szeptember 1-től hatályba lépő teljes határzárat jelenti Magyarország körül. Igazából nem is lett ez még teljesen tisztázva, hiszen mindössze ezzel kapcsolatban annyi hangzott el Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől, hogy a határvédelemben visszatérünk az első hullám idején alkalmazott szabályokhoz. Szeptember elsejétől külföldi állampolgár nem léphet be Magyarország területére, ez alól kivétel a katonai konvoj belépése, üzleti célú beutazás illetve a 30 km-es sávban történő belépés és a humanitárius folyosón történő áthaladás. No de nézzük mit is takar ez a 30 km-es sávtörténet és ez mire is vonatkozik?
Egy korábbi meghatározás szerint – amely óta egyébként ebben a tekintetben nem jelent meg új – a “Korlátozott sávban történő határátlépés” azt jelenti, hogy a sárga és piros jelzéssel besorolt Magyarországgal szomszédos országok állampolgárai Magyarország területére legfeljebb 24 óra időtartamra az államhatártól számított 30 kilométeres távolságon belülre léphetnek be. Ezt úgy kell értelmezni, hogy Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül kötelesek tartózkodni, és kötelesek Magyarország területét a belépést követő 24 órán belül elhagyni. Tehát konkrétan nem is vonatkozik a magyar állampolgárokra a meghatározás.
Ha ezt a korábbi szabályozást próbáljuk most átültetni a mostani rendelkezésre, akkor ez nagyjából úgy néz ki, hogy az ingázók továbbra is közlekedhetnek például Ausztriába – és akár Bécsbe is mehetnek dolgozni, mert a 30 km-es táv nem a szomszédos országokra vonatkozik – amennyiben érvényes személyi és munkáltatói igazolással rendelkeznek. Persze van még különbség, hiszen az elhangzottak szerint a most érvénybe lépő új szabályozás teljesen megtiltja a szomszédos államok lakosságának a hazánkba történő beutazását amennyiben nem hivatalosan, üzleti érdekeltség miatt érkeznek, így a korábbi 24 órás tartózkodást sem kell figyelembe venni, mint ahogy a sárga jelzést sem, hiszen mostantól minden ország piros!
Szintén a beléptetéssel kapcsolatos az is, hogy a külföldről hazatérő magyar állampolgárnak 14 nap karanténba kell vonulnia, vagy legalább addig, ameddig két nap különbséggel nem tud két negatív tesztet felmutatni, azonban ez az ingázókra illetve az egyéb kivételekbe sorolt állampolgárokra nem vonatkozik. Fontos tudnivaló az is, hogy covid teszt kapcsán csak hazai, hivatalosan regisztrált helyen elvégzett tesztek eredményeit fogadják el!
A témában egyébként Bana Tibor országgyűlési képviselő, a Közösen Vas Megyéért Egyesület elnöke is nagyon aktív, aki elsőkézből igyekszik információkkal szolgálni. Ő azt írja, hogy Szijjártó Péter külügyminisztertől kapott tájékoztatás szerint Ausztria esetében nem lesz korlátozás a távolságra nézve az ingázókat illetően! Hozzátette, hogy olyan kéréssel is fordult a külügyminiszterhez, hogy amennyiben nem marad nyitva fizikálisan minden határátkelő akkor is nyissanak lehetőséget arra, hogy az ingázók közlekedhessenek – akár megkülönböztető matricával – azokon.
Frissítésben pedig azt írja:
Minden magyar állampolgár átmehet a szomszédos országba távolsági korlátozás nélkül 24 órára úgy, hogy visszatéréskor nem kell karanténba mennie.
Mindezekkel kapcsolatban az osztrák Kurier viszont azt írja, hogy szombaton Karoline Edtstadler (ÖVP) miniszter és Szijjártó Péter magyar külügyminiszter megbeszélgetést folytatott a témában, azonban konkrétumokról még nem tudni, mert a magyar kormányhatározat végleges rendelete hétfőn lesz kommunikálva. Burgenlandban azonban azonban azt feltételezik, hogy a magyarországi ingázók mentesülnek a határ bezárása alól. Ennek előfeltétele ismét a munkáltatótól kapott megerősítés lesz. Ez a szabályozás ráadásul csak az Ausztriában dolgozó magyarokra fog vonatkozni, köztük is azokra, akik a határtól 30 kilométeres távolságában élnek.
Az persze már csak egy mellékszál vagy megjegyzés, hogy az ember folyamatosan kapkodja a fejét, hogy akkor most mi éppen a hivatalos álláspont, azonban talán jogos igény lenne az ha az ilyen bejelentésekkel párhuzamosan konkrétan megjelentetnék a részleteket is mindenre kiterjedően és előre tudnák a határmentén élők is, hogy mire számíthatnak.
Összegezve a lényeget, most akkor ott tartunk, hogy tulajdonképpen többféle információ látott napvilágot, de az igazság úgy tűnik csak majd kedden, hazatéréskor tisztázódik.