Hamarosan indul a reggeli testhőmérsékletmérés az iskolákban!

Bagamér, 2020. szeptember 29. Egy diák testhõmérsékletét mérik érkezéskor a Bagaméri Általános Iskola és Alapfokú Mûvészeti Iskola bejáratában 2020. szeptember 29-én. A koronavírus-járvány második hulláma miatt október 1-jétõl valamennyi köznevelési intézményben a belépéskor megmérik a diákok és a dolgozók testhõmérsékletét, hogy kiszûrjék a betegeket és ezzel csökkentsék a fertõzés kockázatát. MTI/Czeglédi Zsolt

A tanintézményekbe való belépéskor a kötelező kézfertőtlenítés mellett október elsejétől kötelező lesz megmérni a diákok testhőmérsékletét  ( lázát ) is az iskolák bejáratánál. Mint az Müller Cecília tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatóján elmondta, amennyiben egy gyermek testhőmérséklete 37,8-nál magasabb értékű az adott méréskor, akkor őt érdemes lesz hazaküldeni.

illusztráció / fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményben is megerősítette a bevezetésre kerülő testhőméréklet mérésre vonatkozó szabályokat, és mint azt írják, a  Kormány döntése értelmében október 1-jétől tovább fokozzák a védekezést, amelynek értelmében valamennyi köznevelési intézménybe való belépéskor mérik majd a gyermekek, a tanulók és az ott dolgozók testhőmérsékletét, ami segít kiszűrni a betegeket és ezzel csökkenti a fertőzés kockázatát. Kiemelik, hogy a járvány elleni védekezés közös feladatunk, ezért a testhőmérséklet-mérést pedagógusok, nevelő-oktató munkát segítők, technikai dolgozók, felsőbb éves tanulók egyaránt végezhetik majd, ehhez a Kormány több mint 41.000 érintésmentes digitális hőmérőt oszt ki az intézményeknek, fenntartótól függetlenül. Tehát minden állami, egyházi, önkormányzati vagy magánintézmény, iskola és óvoda kap eszközt. A hőmérők kiosztása a kormányhivatalok szervezésében megyénként, szeptember 29-30-án zajlik majd.

Hozzáteszik azt is, hogy százhúsz, nagy tanulói létszámú, egyetlen bejárattal rendelkező iskolában – a zökkenőmentes beléptetés érdekében – a digitális hőmérők biztosítása mellett hőkamerás beléptető rendszert is telepítenek.

illusztráció / fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

 

Mint az a közleményből is kivehető, a cél továbbra is az, hogy csak egészséges, tüneteket nem mutató gyerek menjen az iskolába, és ezzel a szabályozással is igyekeznek kiszűrni a kockázati tényezőket. Jó tudni azt is, hogy például egy ilyen esetben hazaküldött diák – más betegségekhez hasonlóan – csak orvosi igazolással térhet majd vissza a tanintézménybe.

Az iskolák egyébként már tájékoztatták a szülőket szeptember folyamán arról is, hogy az eddig alkalmazható szülői igazolás jelenleg nem alkalmazható semmilyen betegség – még enyhe lefolyású betegség – esetén sem, minden esetben a háziorvosokhoz kell fordulni, aki jogosult az igazolás kiállításra.

 

A 2020. szeptember 28-i adatok szerint: 

Rendkívüli szünetet  az óvodák csupán fél százalékában – 2947 óvodai feladatellátási helyből 17-ben, a 3079 iskolából pedig csak 7 helyen hirdettek meg. Tantermen kívüli, digitális munkarendet 118 intézményben rendelt el egy-egy osztály számára az Operatív Törzs, ez azt jelenti, hogy az iskolák négy százaléka érintett.