Azzal párhuzamosan, hogy a 2010-ben hivatalba lépő kormányzat az önkormányzatok adósságát teljes mértékben konszolidálta, a gazdasági stabilitásról szóló törvénybe iktatták, hogy adósságot keletkeztető ügylet – a kivételektől eltekintve – csak a kormány előzetes hozzájárulásával köthető meg. Egyúttal komoly szabályok vonatkoznak az önkormányzatok, és az általuk tulajdonolt gazdasági társaságok működésére is, melyet nem várt nehéz helyzetbe sodort a világjárvány által előidézett gazdasági válság.
Amikor idén februárban bemutattuk a Soproni Önkormányzat által tervezett bevételeket bizonyára senki sem sejtette még, hogy gyökeresen más valóságot élünk meg a mindennapokban, mint azt előzetesen a pénzügyi mutatók is tervezték. Mivel az önkormányzat az egyes díjtételek összegén is változtatott, érhetően tervezhetett az elmúlt éveknél magasabb várható bevétellel is. Mivel e kapcsán első blikkre sokaknak a parkolási bevételek ugarnak be, ezeket érdemes számszerűsítve is látni. Utánaszámoltunk, amennyiben év végéig marad a kormányzati szinten elrendelt ingyenes közterületi parkolás, úgy az év 365 napjából mintegy 143 napon tették díjmentessé a gépjárművek utcai tárolását.
Ez Sopron esetében a 450 millió forintos éves bevételtervezetet, és kizárólag az eltelt napok számát figyelembe véve mintegy 176 millió forint kiesés lenne. Azonban nem számíthatunk arányosan, hiszen a parkolóbérleteket jellemzően év elején vásárolják az ügyfelek. A mindenkori bevétel pedig Sopron költségvetését gyarapítja, arról a város rendelkezik.
A szolgáltatásellátás idén megvalósult finanszírozási oldalát nem ismerjük, de azt feltételezve, hogy a városvezetés az év elején hatályos költségvetési előirányzatban szereplő parkolási bevételt és üzemeltetési költségeket mind a cég működésére fordítja, úgy a 694 millió forintot utalhatott volna idén erre a célra. A vállalat belső pénzügyeit látjuk, azonban mivel működési hiány nem tervezhető, és jelentősek az elmaradott bevételek, így a működési hitel felvétele okkal indokolható a járvány sújtotta helyzetben. Ennek a Magyar Közlönyben közzétett részletei szerint a futamideje 3 év lesz, valamint 700 millió forint összegben kerülne megkötésre. A kormány a teljes összeget engedélyezte, a pénzügyi ügylet keletkeztetésesnek ütemezése 2021-ben történik meg.
A kormányzati szektorba nem sorolt, 100%-os önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaságok adósságot keletkeztető ügyleteihez történő 2020. július-augusztusi előzetes kormányzati hozzájárulásról szóló határozat csak a Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata által tulajdonolt gazdasági társaság kapcsán döntött. E mellett több város pedig fejlesztésekre tervez hitelt felvenni, hiszen ugyanezen közlönyben Bogács, Fehérgyarmat, Gyöngyöshalász, Hajdúnánás, Komárom és Nyírbátor kérelmét fogadta el a kormány, míg Kecskemét városa önmaga mintegy 6,5 milliárd forintos fejlesztési hitelt felvételét kezdeményezte pozitív elbírálás mellett.