Ellenzi a Fertő tó Dunából való vízfeltöltését az osztrák WWF

A WWF Ausztria ( Természetvédelmi Világalap osztrák szervezete ) közleményben szólítja fel Burgenland tartományt, hogy hagyjon fel a Fertő-tó mesterséges vízellátásának a terveivel, hiszen meglátásuk szerint az általuk felvázolt vízellátási tervezetek – mint például a Dunából történő vízpótlás – a gyakorlatban ökológiai katasztrófához vezetnének.

Fertő tó / fotó: Leczovics Zsolt – cyberpress.hu archívum

 

A tó ökológiáját olyan súlyosan károsítaná egy mesterséges vízellátás, ami odavezetne, hogy magának a tónak és annak a környezetében fellelhető élővilágnak a fennmaradása is veszélybe kerülne.  Az ilyen jellegű ötleteknek a kivitelezését mindenképpen meg kell akadályozni!  – jelentette ki Bernhard Kohler, a WWF szakértője.

 

A szakértők szerint például a Dunából való vízfeltöltésnek a Fertő tó egész ökoszisztémájára gyakorolt ​​ hatása súlyos következményekhez vezetne és akár a Nemzeti Park státusznak az esetleges visszavonásával járna.  Arról nem is beszélve, hogy az ilyen jellegű tervezett beavatkozások veszélyeztetnék azokat a fajokat és közösségeket, amelyek alkalmazkodtak a sztyeppei tó körülményeihez.  

 

A kalciumban gazdag dunai víz hozzáadása a tó kémiai állapotának hatalmas változásához vezetne. A WWF szerint a megváltozott sómérleg miatt a tó elveszítené jellegzetes zavarosságát, ami már rövidtávon  az alganövekedés robbanásához vezetne, ami így káros lenne az élővilág mellett például a turizmusra és a hajóforgalomra egyaránt. A mesterséges vízellátás hosszútávú következményei még súlyosabbak lennének, amelyek közül elég talán csak megemlíteni az esetleges felgyorsult iszaposodást, ami újabb problémákhoz vezetne.

 

A környezetvédelmi szervezet a probléma megoldására  is tett javaslatot.

 

Úgy gondolják, hogy megoldás lehetne az, ha például az áradás időszakában a lehető legtöbb mennyiségű vizet sikerülne mesterségesen visszatartani annak érdekében,  hogy a tó tovább bírja az aszályos időszakokat. A szükséges vízellátás és elvezetés helyett a tó körüli térség korábbi ártereit újra aktiválni kellene ( mintegy víztározóként )  és a tó körüli strandokat, üdülőhelyeket illetve  a bekötő utakat árvízállóvá kell tenni. Mindezek mellett szükség esetén, fontos hogy  alkalmazkodjunk az említett természetes megelőzések ellenére fellépő  esetleges alacsony vízszintekhez vagy akár az időszakos  kiszáradásokhoz is, mivel ezek döntő fontosságúak a tó hosszútávú természetes fennmaradásának szempontjából.

 

 

Bejegyzésünk a BVZ.at cikke nyomán készült.