Az osztrák kormány még tavaly fogadta el azt az előterjesztést amely a műanyag zacskók forgalmazásának teljes tilalmáról szólt és amely összhangban van az uniós környezetvédelmi irányelvekkel. A 2020 januárjában bevezetett törvényi szabályozás gyakorlatilag minden olyan egyszer használatos műanyag zacskót érint amely valamilyen hordozófüllel rendelkezik, így azokat a szolgáltatók, a kereskedelmi cégek nem forgalmazhatják illetve adhatják az elkövetkezendőkben.
A tilalom alól kivételt képeznek azonban azok a nehezebb és stabilabb anyagokból készült vastag műanyag táskák, amelyek például többnyire a lakberendezési áruházakban érhetőek el, mivel az indoklás szerint azok többször is felhasználhatók. Ezzel a törvénnyel illetve annak bevezetésével egyébként Ausztria lett Franciaország és Olaszország után a harmadik európai ország, amely teljes körű tilalmat rendel el a műanyag zacskók forgalmazásának és használatának tekintetében.
A törvényi szabályozástól illetve annak alkalmazásától többek közt azt várja az osztrák kormány, hogy az eddig éves szinten több mint 400 millió darab műanyag zacskó – ami a hétköznapokban forgalomba került – száma radikálisan lecsökken ( sőt, ezeket kiváltják a papír és a vászon táskák ) amely mennyiség évente 5-7000 tonnányi műanyaghulladékért volt felelős.
A további környezetvédelmi törvények között egyébként szerepel a mikroműanyagok felhasználásának a korlátozása a kozmetikai termékekben és a tisztítószerekben, valamint a műanyagból készült termékcsomagolások csökkentésére is készült javaslat.
Természetesen a rendelet lehetőséget biztosít az érintett üzleteknek egy úgynevezett átmeneti időszakra, amely által a még raktáron lévő mennyiség forgalmazását engedélyezi, azonban utána jelentős környezetvédelmi büntetésre számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek forgalmaznak ilyesmit.