Az elmúlt évtizedben a migrációs háttérrel rendelkező népesség aránya Ausztriában erősen megnőtt. Ezt a kijelentést foglalja össze a 2020. szeptemberében megjelent osztrák integrációs jelentés.
Az osztrák lakosság negyedének van migrációs háttere, azaz 2 070 100 ember vagy maga bevándorolt, vagy bevándorló szülei vannak. A helyzetet természetesen a 2015-ös menekültválság is átrendezte, hiszen ez az érték 35 százalékos növekedést jelent 2010-hez képest. Amióta európai migrációs válságról beszélhetünk,mintegy 118 000 ember kapott menekültügyi oltalmat Ausztriában. Az Integrációs Minisztérium összehasonlításképp kiemeli, csak ez önmagában több mint Klagenfurt város teljes lakossága.
Az oktatási intézményekben is megjelentek a nem németajkú diákok. A nem német anyanyelvű iskolások aránya 2010-ben 17,6 százalék volt, 2019-re pedig 26,4 százalékra emelkedett. A munkaerőpiac-helyeztet a koronavírus-járvány sem segítette, itt is jelentős változásokat mértek. A migráns hátterű személyek között 2020. júniusában 74,2 százalékkal volt magasabb a munkanélküliség mint az előző év azonos időszakában, míg a született osztrákok között ez csak 48,8 százalékos növekedés volt.
Az integrációs célokért felelős miniszter Susanne Raab (ÖVP) úgy véli, az integrációban még mindig nagy kihívások rejtőznek, ebben Ausztria “sziklás utat jár”. Az állam által kínált széleskörű lehetőségek mellett azonban szükség van a bevándorlók beilleszkedési hajlandóságára is.