A különadó miatt kénytelen elbocsájtani több dolgozót is a Spar csoport

Az egyik közkedvelt kereskedelmi lánc,  a Spar Magyarország Kft. a  koronavírus-járvány miatti nagy vásárlási láz illetve forgalomnövekedés miatt kénytelen volt jelentősen felduzzasztania a létszámát – országosan 900 fővel – azonban most bevezetésre kerülő kormánydöntés értelmében –  amely májustól  különadóval sújtja a veszélyhelyzet végéig az 500 millió forintnál nagyobb éves árbevételű kiskereskedelmi üzleteket –  kénytelen megválni számtalan dolgozójától. – számol be a 24.hu.

 

Mint arra a portál kitér, a cégcsoportnak ez a döntés havonta közel 1 milliárd forint extra kifizetni valót jelent,  így szükségessé vált, hogy visszatérjenek a március eleji létszámukhoz. A portálnak a cégcsoport válaszában azt írta: 

A pluszlétszám fenntartására a különadó bevezetése miatt a továbbiakban nincsen lehetőségünk.

Pontos elbocsájtási létszámról nem kapott információt  alap, azonban annyit még hozzátettek számukra a válaszban, hogy egy rendkívül nehéz időszakban született meg a döntés a különadó-befizetési kötelezettségről. Mert bár márciusban és áprilisban valóban volt néhány erőteljesebb forgalmú napja a Spar üzleteinek, azonban összességében súlyos többletkiadásokkal járt ez az időszak a vállalat számára.Több milliárd forint értékben költöttek a járvánnyal összefüggő döntésekre, a munkavállalóknak extra juttatásokat vezettek be, pluszlétszámot foglalkoztattak, túlóraköltségeket fizettek, éjszakai árufeltöltést finanszíroztak, toborzási költségeket fizettek, áruházi tájékoztató anyagokat gyártattak, vásárlói tájékoztató kampányt indítottak, plexifalat építettek a kasszákhoz a pénztárosok védelmére, maszkokat, kesztyűket és fertőtlenítőszert szereztek be a munkavállalóknak, extra takarításokat rendeltek meg, home office eszközöket szereztek be, elsősorban az IT-területen,  növelték a munkavállalói buszjáratok számát a munkatársak védelme érdekében. Ezen kívül árfolyamveszteségük is volt.

Furcsa egy kettősség ez – ezt már mi tesszük hozzá – hiszen az egyik oldalon munkahelyeket teremtett a cégcsoport akkor, amikor sokan vesztették el a megélhetési forrásukat, másrészt viszont most még jól meg is “dicsérjük” ezért őket azzal, hogy pluszban extra adót is fizethet. Persze félreértés ne legyen, valóban szükség van a védekezéshez extra forrásokra, de nem biztos hogy a munkaadókat – legyen az akár egy multi – kell többletkiadásra kötelezni, hiszen ez így ebben a formában, megint csak a munkavállalók megélhetését teszi kockára. De persze ez a gazdaságpolitikai kérdés minden bizonnyal sokkal összetettebb, mint amennyit mi látunk belőle …