Földrengést lehetett észlelni Magyarország dunántúli megyéiben kedden a déli órákban, amelynek epicentruma az első beszámolók szerint Horvátországban lehetett, ahol sajtóhírek szerint 6,3-as erősségű lehetett a földmozgás.
Hétfőn már több helyen beszámoltak arról, hogy Horvátországban kétszer is mértek földrengést, ahol először 5,4-es, majd később egy 4,9-es Richter-skála szerinti mozgást jeleztek a műszerek. Minden jel arra utal, hogy a kedden hazánkban is tapasztalható földrengés epicentruma szintén a horvátoknál volt, amely ezúttal erősebb volt a hétfőieknél és mintegy 5-10 km mélységben 6,3-as erősséggel zajlott le Zágráb térségében. A katasztrófavédelem jelentése szerint az epicentrum Zágrábtól körülbelül 42 kilométerre délkeletre, a magyar országhatártól megközelítőleg 100 kilométerre volt.
Sajtóhírek szerint a Zágráb térségében ( Petrinja városában ) több épület is összedőlt és Andrej Plenkovic horvát kormányfő elindult a helyszínre. A romok eltakarítására katonai alakulatokat is vezényeltek. Petrinjában egy férfit az autójából mentettek ki, amelyre rádőlt egy épületrész, míg egy másik összedőlt házból egy apát és egy gyermeket hoztak ki, azonban a gyerek belehalt a súlyos sérüléseibe.
Situacija u Petrinji. pic.twitter.com/EK63mcVofC
— Hrvatski Crveni križ (@crvenikriz_hr) December 29, 2020
A közösségi médiában több magyar városból is jelezte a lakosság az észlelést, de elsősorban a délen fekvő városokban és településeken tapasztalták a nem mindennapi jelenség lakásokban is észrevehető jeleit, de a fővárosból is több észlelés érkezett. Elsősorban a mennyezeti lámpák mozgásából, a székek remegéséből illetve a karácsonyfákon logó díszek összekoccanása utalt arra, hogy valami rendkívüli történhetett.
Sopronban is többen írták ki az üzenőfalukra a tapasztalataikat, ahol elsősorban a lakótelepi toronyházak felső szintjein volt jobban érezhető a fölmozgás kisebb mértékű jele.
Azt azért fontos tudni, hogy pánikra semmi ok hazánkban, hiszen Magyarország jellemzően nem tartozik a földrengés sújtotta országok közé.
A Katasztrófavédelem első jelentése: