A Fertő-táj értékeivel ismerkedtek a felvidékiek

Hétfőn zárult a Szlovákia és Magyarország együttműködését segítő, „LANDSCAPE” határon átnyúló együttműködési program kereteiben megvalósuló második témahét Fertődön. Az Interreg Kisprojekt Alap támogatásával megvalósuló együttműködésben Fertőd és a Fertő-táj, illetve Szőgyén természeti, gyógyászati és kulturális értékeit mutatták be egymásnak a partnerek.

A vendégek a Fertő-táj kulturális értékeivel is megismerkedtek (Forrás: Fertő-kör Turisztikai Egyesület)

A projektet hazánkban a Fertődön működő Fertő-kör Turisztikai Egyesület, míg Szlovákiában a felvidéki Limes Anavum Regionális Honismereti Társulás képviseli. Mind magyar, mind szlovák oldalról 10-10 térségi szakember koordinációjában valósul meg a projekt, melynek célja a térségekben rejlő egészségmegőrző módszerek kidolgozása, az ezekre épülő szemléletformáló kampányok végrehajtása.

Molnár Erzsébet, a Fertő-kör Turisztikai Egyesület elnöke elmondta:  mindkét térség bővelkedik természeti és kulturális értékekben, gazdagon fellelhetőek bennük a tájjal harmonizáló hagyományos életmód elemei és az ezekre épülő termékek egyaránt. A lakosság életmódjából mégis hiányzik az egészségtudatosság, illetve a hagyományos medicínák ismerete. Ennek fejlesztésére szeretnének olyan módszereket szeretnének kidolgozni, amelyek komplexen kezelik az egészségtudatosság és a tájértékek kapcsolatát.

Az egészségmegőrző módszerek az öt Kneipp elem köré épülnek, ezek a víz gyógyító ereje, a gyógynövények használata, az egészséges táplálkozás, a stresszmentesség , illetve a sport és rendszeres aktivitás egészségmegőrző szerepe.

A szakemberek találkozójára, a két térség mélyebb megismerésére és a fejlesztési koncepciók kidolgozására a magyar és szlovák témahetek keretein belül került sor.

Az első tematikus témahétnek Tájértékeink az egészség szolgálatában címmel Szőgyén adott otthont szeptemberben, a rendezvénysorozat most idehaza folytatódott szakemberek részvételével.

A találkozón ezúttal a Fertő-táj és a Hanság térségének természeti és kulturális örökségeivel ismerkedtek meg a szlovák vendégek, akiket a Fertődi Polgármesteri Hivatal részéről Horváth Zoltán képviselő, és a turisztikai bizottság köszöntött érkezésükkor.

A hét első workshopjára Őseink hagyatéka címmel a Lászlómajor Látogatóközpontban került sor, ahol gazdag kiállítás mutatta be az Esterházy-major mindennapjait.

A hét programjai között helyett kapott a Fertő-táj látnivalóinak, természeti és kulturális kincseinek megismerése. A két ország képviselői együtt látogatták meg a fertődi Esterházy-kastélyt, a Rózsakertet és a Fűszerkertet, a fertőrákosi Páneurópai Piknik Látogatóközpontot, valamint a Nemzeti Park Csapody István Természetiskolát is.

Előadás a víz gyógyító erejéről Hegykőn (Forrás:  Fertő-kör Turisztikai Egyesület)

 

Sopront és a Fertő-tájat Taschner Tamás mutatta be a csoportnak, és neki köszönhetően a borvidék egyik legnívósabb borászatával, a Taschner Borházzal is megismerkedtek a résztvevők.

A sportolási lehetőségek megismerésére a vasárnapi 27 kilométeres kerékpártúrán nyújtott lehetőséget, ahol a két ország képviselői elektromos kerékpárral járták be a Fertő-tó hazai oldalát. Emellett a fertőbozi Gloriette-kilátóból is körbenézhettek az oda ellátogatók, a borvidék látnivalóival pedig Dűlőtúra során ismerkedtek meg a vendégek.

Pénteken a Fertő tó kerékpáros turizmusának központjában, Fertőszéplakon folytatódott a program, ahol filmvetítés segítségével sikerült betekintést nyújtani a helyreállított öt tájházban zajló sokszínű életbe.

A víz gyógyító ereje címmel tartott előadást  Radovits Anikó, aki a hegykői Sá-Ra Termált mutatta be vezetett bejáráson a vendégeknek. Előadásában beszélt a fürdő különlegeségéről: az 1434 méter mélyről felszínre hozott 55°C hőmérsékletű hegykői gyógyvíz kiemelkedően magas ásványi anyag tartalmának és orvosilag bizonyított gyógyhatásának köszönhetően 2004 óta elismert gyógyvíz.

A szombaton tartott konferencia keretein belül Virágh Imréné védőnő tartott bemutatóval egybekötött előadást az egészséges táplálkozásról, majd délután helyi fiatalok vállalkozásainak bemutatásával folytatódott a program, ahol lehetőség nyílt az Edó lekvárok és Renka szörpök kóstolására is, de az alma gyógyító erejével is ismerkedhettek a résztvevők Horváth Zoltán jóvoltából.

A vasárnapot rendterápiával kezdte a csoport a hidegségi Papkertben, ahol felkeresték a forrásokat, és megkóstolták a balfi ivókút gyógyvizét. A hét zárásaként délután vezetett kerékpáros túra következett a Fertő-parton.

A záróelőadáson a régió résztvevőivel közösen összegezték a témahét eredményeit.

 

Az SKHU/WETA/1901/4.1/021 azonosító számú, „LANDSCAPE – Tájértékek az egészség szolgálatában / Hodnoty kraja v službe zdravia” című projekt fő célja, hogy erősítse a két ország közötti együttműködéseket, és szemléletformáló tevékenységeken keresztül hívja fel a figyelmet az egészségmegőrzés és egészséges életmód fontosságára, mindezt az egyes tájak természeti értékeire alapozva.  

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg. A cikk nem feltétlenül tartalmazza az Európai Unió hivatalos álláspontját.