Merre tovább megyei napilapok és városi televíziók?

Felszámolnák a már ma is csak papíron önálló megyei lapszerkesztőségeket, a folyamat eredményeként pedig akár a teljes vidéki napilaphálózat is megszűnhet a jelenlegi formájában. – számol be a Népszava online kiadása, több érintett lap munkatársára és vezetőjére hivatkozva.

illusztráció / kép forrása: abc.net.au

 

Ami már köztudott, hogy 2016 őszén a megyei napilapok többsége Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került, majd aztán a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) létrehozásával minden helyi kiadvány a kormányközeli szervezet tulajdonává vált. ( Így járt a megyénkben népszerű Kisalföld napilap is, de ha távolabb tekintünk akkor a Vas Népe vagy mondjuk a Fejér Megyei Hírlap is. )

A Népszava azt írja, hogy kollégáik több megyei napilap munkatársánál és vezetőjénél informálódtak a felmerült kérdéskörben,   abban pedig minden megkérdezett egyetértett, hogy további központosításra számítanak. Ez a folyamat – teszi hozzá a cikk – egyébként már jó ideje tart, hiszen az újságoknál már csak a helyi híreket dolgozzák fel önállóan (természetesen ezt is alapvetően a kormánypártra hangolva, az ellenzéki megszólalásoknak minimális teret adva), de a politikai és sport oldalakat már egy központi szerkesztőség látja el anyagokkal.

A cikk szerzője hozzáteszi, hogy információik szerint már folyik a kormányzati médiabirodalomhoz csak később csatlakozott lapok, például a Győr-Mososn-Sopron megyei Kisalföld „KESMÁ-sítása”. Ezek a médiumok új, a többi laphoz hasonló arculatot kapnak hamarosan, emiatt más szerkesztőségekből is küldtek át munkatársakat, hogy megtanítsák a tördelő szoftverek, az online szerkesztőségi rendszer használatát. Persze lehet, hogy ezt már fölöslegesen teszik, hiszen többen is azt mondták:
.

Olyan hírek keringenek a szerkesztőségekben, hogy az önkormányzati választások után, de legkésőbb 2020 elején teljesen megszűnnének a jelenleg működő megyei napilapok, és a helyüket egy központilag szerkesztett újság venné át.

A háttérben keringő hírek szerint minden megyében ugyanazon a néven és arculattal jelennének meg a lapok, minimális helyi tartalommal, amit megyénként néhány újságíró állítana elő. Helyben nem lennének vezetők, főszerkesztők sem. Egy ilyen rendszer természetesen jóval olcsóbbá tenné a működést, márpedig a KESMA létrehozásának ez az egyik bevallott célja. – írja a Népszava online portálja.
.
A cikk kitér arra is. hogy úgy tudják hamarosan erőteljesebb központosítás vár a városi televíziókra is, ezek szintén megszűnhetnek, helyüket megyénként egy-egy televízió venné át, és jelentős létszámleépítést is végrehajtanának.
.
illusztráció / fotó: cyberpress.hu
Azt már mi tesszük hozzá, hogy nem tudjuk mennyi lehet a valóságalapja ennek az újabb és az írás szerint szigorúbb és akár létszámleépítésekkel is járó központosításos történetnek, az azonban az egyszerű és tájékozott olvasónak is feltűnhet, hogy bizony egyre több online portál ( és bizony így van ezzel több print kiadvány is ) jelenik meg időnként ugyanazzal a vezércikkel, amit még az is fokoz, hogy a cikkek nyitóképe is ugyanaz. Persze mondhatjuk hogy ez lehet véletlen és az egybeesések oka az, hogy egy forrásból merítenek vezércikket, de akkor bizony ez azt is sugallhatja, hogy egyre kevesebb a kreatív munkatárs ezeknél a lapoknál.
.
Az pedig, hogy a feltevés szerint a helyi televíziók egy gépies és bevált, sablonos receptúrát követnek a jövőben talán nem is olyan nagy veszteség, hiszen eddig is azt tették ( tisztelet a kivételeknek )  a különbség csupán annyi lesz, hogy a tényleges helyi hírek kevesebb teret kaphatnak majd esetleg az aktuális híradókban. Persze ha igaz a hír és a helyi televíziók is áldozatául esnek a  Népszava cikke szerint ennek a központosítási hullámnak, akkor bizony országos szinten sok száz munkatársuk kerül hirtelen az álláskeresők táborába, amiért nem irigyeljük őket, hiszen bármennyire is kínál a munkaerőpiac a statisztikák szerint számtalan állást, ezen a vonalon bizony cudar a helyzet.  Szóval abban bízunk, hogy egyrészt ez a Népszava által közzétett elképzelés nem tükrözi a valóságos terveket, ha pedig mégis, akkor bízunk abban, hogy a legrosszabb esetben is csak strukturális váltás következik be, és mind a print és az online, mind pedig a városi televízióknál nem lesznek létszámleépítések. A hírek sokszínű világát pedig mindenki megtalálhatja az alternatív hírforrások felületein. 
.
Az igazsághoz tartozik a Népszava online kiadásának frissítése is, amely az alábbi bejegyzést is lehozta a bejegyzése végén: 
amely írás bővebben és tartalmasabban IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL !
A Népszava online kiadásának cikkével kapcsolatban a KISALFÖLD is lehozott egy bejegyzést, ami cáfolja a feltételezéseket és amely cikk megyénk napilapjának  online oldalán SZOMORÚ NAP EZ A MAGYAR SAJTÓ TÖRTÉNETÉBEN címmel jelent meg és IDE KATTINTVA érhető el!