Zajlik az élet ellenzéki fronton a városban, hiszen a közelgő önkormányzati választások kapcsán a napokban felmerült egy ajánlat a Leghűségesebb Város Egyesület részéről – akik a Párbeszéd párt színeiben indulnak – az öt párti plusz egy mozgalmi támogatást élvező Ellenzéki Összefogás számára, hogy egyeztessenek és állítsanak fel egy közös listát, hogy egy az egy ellen tudjanak fellépni a Fidesz-KDNP-s jelöltek ellen. ( Erről itt írtunk bővebben! )
Az ajánlatban az szerepelt, hogy mind a két ellenzéki erő részéről – a szavazókörzetekben – léptessenek vissza egy-egy jelöltet és így gyakorlatilag direktben – face to face – tudnák felvenni a versenyt a Fidesz-KDNP jelöltjeivel szemben. Nos, ez az ötlet a fogadó fél részéről nem igazán aratott nagy sikert, olyannyira nem, hogy kijelentették ” Az alkudozás ideje lejárt! Aki eddig nem tudott megállapodni, az nem is akar, az nem hisz a változásban”.
Persze számtalan előzménye is van a dolognak, hiszen még jóval a nagy választási kampány beindulása előtt voltak egyeztető tárgyalások a felek között, ami aztán – úgy tudjuk – azt az eredményt hozta, hogy Jakál Adrienn ( Párbeszéd ) azt a döntést hozta, hogy nem kíván együttműködni a sok párti összefogásban résztvevőkkel. Ennek okait persze lehetne boncolgatni, de ez gyakorlatilag már a “Döglött akták ” kategória lenne, így most ettől eltekintünk. A lényeg, hogy akkor az egyik ellenzéki erő a Momentum, a Jobbik, az MSZP, a DK, az Lmp és a Mindenki Magyarországa Mozgalom alkotta Ellenzéki Összefogás lett, míg a másik a Jakál Adriennt is a soraiban tudó Párbeszéd, ami aztán a gyakorlatban a Leghűségesebb Városért Egyesület tagjaival bővült.
Telt, múlt az idő, közeledett a kampánystart és aztán szép sorban mind a két kihívó erő bemutatta a programját, a jelöltjeit és persze az általa támogatott polgármesterjelöltjét is. Az élet aztán úgy úgy hozta, hogy a napokban a Leghűségesebb Városért Egyesület & Párbeszéd nyílt levélben azt ajánlotta a másik összefogásnak, hogy bár saját listáját és kampányát megtartva, egyenrangú félként, nyitott együttműködni az Ellenzéki Összefogás szereplőivel és egyeztetni a körzetekben a koordinálás lehetőségeiről. Mint azt írták, a céljuk ezzel az lett volna, hogy a koordinált visszalépéseknek köszönhetően így egy körzetben egy jelölt állna így ki a regnáló Fidesz jelöltjével szemben és több esély lenne az esetleges győzelemre.
A válasz azonban – mint azt a bevezetőben írtuk – elutasító volt, aminek szintén számtalan oka lehet, de talán még a kezdeti egyeztetésekre vezethetőek vissza. Nehéz dolog az ügyben igazságot tenni, hiszen minden bizonnyal mind a két félnek van magyarázata a történtekre, így mindenki a maga igazát vallja jogosnak, azonban az biztos, hogy itt Sopronban most úgy tűnik, nem lesz nagy összeborulás. Ennek oka a fent említett közös nemegyüttműködés, amiből leginkább a nevető harmadik (FIDESZ-KDNP) profitálhat a leginkább. Az, hogy ez jó vagy sem, azt az olvasókra bízzuk, mi nem kívánunk ebben állást foglalni.
Összegezve a történetet, most ott tart a helyi ellenzéki “forradalom”, hogy marad a két külön kihívó vonal és a megosztottság azok között, akik változást ígérnek a soproni polgároknak, és akiknek meggyőződésük hogy le kell váltani a FIDESZ-KDNP többségű önkormányzati képviselői székek számát az impozáns soproni Városházán.
Végszóként pedig mondjuk ki, hogy biza’ fel van adva a lecke azoknak az embereknek akik változást akarnak! Vajon most kire szavazzanak? Melyik az igazi ellenzéki erő? Képes lesz így bármelyik is komoly erőviszonyt képviselni a Fidesz-KDNP ellen? Kérdések, kérdések és kérdések … A válasz persze majd igazából október 13-án dől el, amikor is a soproni polgárok a szavazóurnákhoz járulnak.