Sajtótájékoztatót tartott a Fertő tó Barátai Mozgalom 2019.07.25-én, amelynek képviseletében Major Gyula, a Fertő tó barátai Mozgalom szervezője valamint Prof. Dr. Joób Márk, címzetes egyetemi tanár (filozófus, közgazdász) fogalmazta meg a megvalósuló projekttel kapcsolatban a tömörülés aggályait, kételyeit valamint kifogásait. A Magyarország Kormánya által “Kiemelt turisztikai fejlesztést” is élvező beruházással kapcsolatban már több esetben is foglalkozott portálunk, például ITT és ITT illetve ITT is. A mostani sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban most annak hivatalos – változtatás nélküli – kivonatát osztjuk meg az olvasóinknak, amit a Fertő tó Barátai Mozgalom juttatott el portálunknak.
Sajtótájékoztató közleménye:
Elkészültek a tervek az ország legnagyobb, 30 milliárd forintos kiemelt turisztikai fejlesztéséhez a Fertő tó partján. A tervezett óriás beruházás miatt megalakult a Fertő tó barátai civil mozgalom. A mozgalom célja, hogy a beruházással kapcsolatban pótolja a megfelelő társadalmi egyeztetés hiányát, feltárja a beruházás problematikus elemeit és az érintettek bevonásával javaslatokat tegyen azok módosítására. Szeretnénk leszögezni: a Fertő-part fejlesztését fontosnak tartjuk és üdvözöljük az erre irányuló erőfeszítéseket. Kifogásoljuk azonban, hogy a projekt kidolgozásánál nem vonták be a régió lakosságát és hogy a kész projekt olyan elemeket tartalmaz, amelyek természetvédelmi és tájképi szempontból aggályosak, gazdasági szempontból pedig homályosak.
Hiányos társadalmi egyeztetés
Az érintett soproni és Fertő környéki polgárok alig kaptak lehetőséget arra, hogy tájékozódjanak és elmondják véleményüket a Fertő-part fejlesztésével kapcsolatban. A projekt több fontos részletét mind a mai napig homály fedi. A soproni önkormányzat által alkalmazott eljárás nem az érintettek véleményének megismerésére és figyelembe vételére, hanem a kritika elhárítására irányult. A véleményezési eljárás eleve csak a településrendezési módosításokra vonatkozott és nem a turisztikai projekt konkrét elemeire: például látogatóközpont vagy a szálloda létesítésére. A minimális véleményezés folyamán megfogalmazott alapvető kritikát egyáltalán nem vették figyelembe a projekt véglegesítésénél.
A demokrácia és az önkormányzatiság elvét sérti, hogy a köztulajdont képező fertői vízitelep fejlesztésébe az érintettek érdemben nem szólhattak bele. Senki nem kérdezte meg tőlük, hogy milyen Fertő-partot szeretnének: mekkora legyen a strand és a kikötő, legyen-e egyáltalán szálloda?
Homályos gazdasági részletek
A tervezett beruházás fontos részleteit homály fedi: Ki viseli majd a vízitelep üzemeltetésének és karbantartásának költségeit és kié lesz a szállodából és kikötőből befolyó haszon? Mekkora költségekre és haszonra lehet egyáltalán számítani? Mely ügyfeleknek milyen módon állapítják majd meg a csónak- és hajóhelyek bérleti díját? Mivel az ilyen kulcsfontosságú kérdésekre nem tudjuk a választ, a Fertő-parti fejlesztés gazdasági vonatkozásai nagyrészt homályban maradnak. Félő, hogy a turisztikai óriáslétesítmény üzemeltetésének költségei elsősorban a közösségre hárulnak majd, míg a haszon elsősorban magánzsebekbe vándorol.
Természetvédelmi és tájképi aggályok
Mind természetvédelmi, mind tájképi szempontból aggályos a tervezett beruházás néhány központi eleme: a vízpartra tervezett száz szobás szálloda, a nagyon hosszú, összefüggő apartmanház-sor és az ezer csónak- és hajóhelyet meghaladó összkapacitású kikötők. Az épületek tervezett építészeti kivitelezése, a sok beton nem illeszkedik a táj jellegzetességéhez. A meglévő nádtetős cölöpházak szolgáltathatnának mintát tájba illő építészeti megoldásra – a cölöpházakat viszont le akarják bontani. A beruházás hatalmas mérete miatt veszélyt jelent a környék fokozottan védett természetére (Natura2000, Fertő-Hanság Nemzeti Park). A projekt tájidegen építészeti stílusával lemond a magyar kultúra helyi értékeiről egy jellegtelen nemzetközi turisztikai trend javára és figyelmen kívül hagyja a terület világörökségi státuszát.
Felszólítás
Felszólítjuk a soproni önkormányzatot, hogy:
– hozza nyilvánosságra a tervezett Fertő-parti beruházás gazdasági paramétereit,
– dolgoztasson ki természetbarát és tájba illő alternatívákat a meglévő projekthez,
– bízza a lakosságra a döntést, hogy melyik alternatíva valósuljon meg,
– a helyi lakosoknak biztosítson kedvezményes belépést a majdani strandra,
– biztosítson rendszeres buszjáratot a Fertő-partra,
– a helyi lakosoknak biztosítson elsőbbséget a hajó- és csónakhelyek bérbeadásánál.
Felszólítjuk a soproni és Fertő környéki lakosokat és szervezeteket, hogy csatlakozzanak a Fertő tó barátai mozgalomhoz és együtt gondoskodjunk arról, hogy a lehető legjobb módon valósuljon meg a Fertő-part fejlesztése.
Fertő tó Barátai Mozgalom
Sopron, 2019.07.25.