A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum (RETÖRKI) negyedik alkalommal szervezett kerekasztal-beszélgetést vidéki helyszínen, amelynek ezúttal Sopron adott otthont, a Közi Horváth József Népfőiskola jóvoltából. A rendezvényen a résztvevők a több órás zártkörű megbeszélésen a szervezet fő célkitűzését, a magyarországi rendszerváltás történetével kapcsolatos eszmei, politikai és történelmi előzményeket vizsgálták, amelyen belül ezúttal annak vidéki hatásait, eseményeit vizsgálták és dokumentálták Sopron és térségének szemszögéből.
A kerekasztalbeszélgetés utáni sajtótájékoztatón a RETÖRKI elnöke Bíró Zoltán, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum főigazgatója tájékoztatta a média munkatársait a 2013 óta működő intézet eredményeiről – amelyet Magyarország Kormánya hívott életre – azzal a céllal, hogy a kapcsolatos dokumentumokat összegyűjtsék, feldolgozzák, elemezzék és tanulmányokat írjanak belőle, amelyek hazánk történelmének archiválása szempontjából kiemelten fontosak.
Bíró Zoltán elmondta, hogy az öt éve működő intézet már eddig is nagyon tartalmas és munkával teli időszakon van túl, hiszen eddig 30 kötetet jelentettek meg a témával kapcsolatban és mindezek mellett életre keltettek egy negyedéves megjelenésű folyóiratot is, amely tematikus jelleggel jelentkezik és amelyben az archívumuk anyagainak, fotóinak felhasználásával készül, tájékoztatva az érdeklődőket a történelmi időszakhoz kapcsolódó anyagokkal. Fontos és kifejezett céljuk, hogy az akkori események vidéki hatásait is kutassák és archiválják, amelyben a leghűségesebb városnak jelentős szerepe volt.
A soproni rendezvényre az intézet tagjai meghívták az egykori soproni Magyar Demokrata Fórum tagjait is, akiknek segítségével felidézték a helyi háttér eseményeket is. A rendszerváltás idején hazánk politikai életének egyik legmeghatározóbb pártja az MDF volt, amelynek az egyik legfontosabb vidéki bázisa a soproni volt, hiszen annak idején többek közt jelentős szerepük volt a ’89-es Páneurópai Piknik előkészületeiben és lebonyolításában is.
Magas László, aki meghívott vendégként vett részt a rendezvényen elmondta, hogy örömmel vett részt a kerekasztalbeszélgetésen, ahol közel három évtized elteltével idézték fel az akkori események helyi politikai hátterét és a kapcsolódó eseményeket, amely ennyi idő eltelte után nagyon hasznos és tartalmas volt.
Szalai Viktor, a Közi Horváth József Népfőiskola alapítója, a kerekasztal-beszélgetés szervezője sajtóérdeklődésre elmondta, hogy történelmi szempontból fontos felidézni és archiválni azokat az eseményeket, amelyek a rendszerváltás idején hazánkban és azon belül a vidéki Magyarországon történtek, hiszen olyan kordokumentumok kerülnek napjainkban is felszínre, amelyek történelmi szempontból értékesek és kötelességünk ezeket megőrizni a jövő generációinak számára is.
A Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum (RETÖRKI) honlapja
és bővebb információk a tevékenységeikről valamint kiadványaik