Felemás álláspontok és vélemények ütköznek több nyilvános és zárt csoportban a legnagyobb közösségi portálon, egy olyan beruházással illetve projekttel kapcsolatban amit még 2017 februárjában, egyhangú szavazattal hagyott jóvá a soproni képviselőtestület, és ami napjainkban a Balfi utca 31. szám alatt kerül megvalósításra – amit a későbbiekben az Ökumenikus Segélyszervezet működtetett majd – a Szenvedélybetegek Nappali Intézménye néven.
Valljuk be őszintén, az emberek többsége nem igazán olvassa a közgyűlésekről szóló beszámolókat – hiába számol be több helyi ügyekkel foglalkozó hírportál róluk – így igazából mindig akkor indul meg a kommentáradat, amikor valamelyik projekt már a megvalósulás folyamatába lép. No de lépjünk is túl ezen, hiszen mindenkinek szíve-joga hogy mikor és mit olvas – de azért köszi ha olykor a mi oldalunkra is kattoltok – így inkább nézzük mi is lesz ez az intézmény, ahol az elmúlt napokban már pörög a betonkeverő, és a dolgos kezek által nem unatkozik a fándli sem.
A történet még 2017 januárjában kezdődött, amikor is a Magyar Ökumenikus Szervezet megkereste Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzatát azzal, hogy városunkban is segítséget és támogatást kérjenek a regionális központjuk létrehozásában egy ingatlan használatának tekintetében. A helyi regionális központban egy raktárbázist alakítanának ki, valamint a hátrányos helyzetű csoportok ellátáshoz szükséges helységeket és a szenvedélybetegek nappali ellátását biztosító ellátórendszert.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a Szenvedélybetegek Nappali Intézménye keretében látja el az ország több pontján az érintettek ellátását, amelynek célkitűzései közé tartozik a szenvedélybetegek képességeik szerinti legoptimálisabb fizikai, pszichés és szociális szintre való visszaállítása, különböző közösségi programok, terápiás lehetőségek és szabadidős tevékenységek biztosításával. A szervezet ezeket az ellátások karitatív tevékenységként végzi – magyarul nem profitorientált – így az intézményeknek helyet adó önkormányzatok támogatásával tudják csak megvalósítani.
A beérkező kérelmet elsőként az önkormányzat különböző bizottságai vizsgálták – Népjóléti, Gazdasági és a Jogi és Ügyrendi – majd az ő jóváhagyásuk után terjesztették 2017 februárjában a képviselőtestület elé, azzal a kiegészítéssel, hogy az erre alkalmas ingatlan – ami önkormányzati tulajdonú – a Balfi utca 31. szám alatt található épületegyüttes, amely ugyan felújításra szorul, de alkalmas lehet a fenti tevékenységek ellátására.
Az egyhangúlag elfogadott előterjesztés szerint egyébként a felújítási munkálatokat a raktárbázis valamint a hátrányos helyzetű csoportok ellátáshoz szükséges helységek tekintetében a Magyar Ökumenikus Szervezet állja, amit az a ” Karitatív szervezetek infrastrukturális fejlesztései” pályázati forrásból kíván biztosítani, városunk önkormányzata pedig a szenvedélybetegek nappali ellátását biztosító helység felújítását biztosítja saját forrásból.
Az említett ingatlant egyébként határozatlan időre, jelképes összegért – tekintettel a karitatív célokra – biztosítja a szervezet számára az önkormányzat, ami tekintettel a ” Karitatív szervezetek infrastrukturális fejlesztései” című pályázatra, annak lejártáig nem mondható fel egyik részről sem, azonban azután rendes felmondással – ami 6 hónap – megszüntethető.
Nos, mi egy kicsit kutattunk ebben az ügyben, hogy adott esetben kik vehetik igénybe az ilyen szolgáltatásokat és egy hasonló intézmény oldalán ezt találtuk :
Kik igényelhetik a szenvedélybetegek nappali ellátását?
A nappali ellátást nyújtó intézmény elsősorban, a saját otthonukban élők részére a szociális, egészségi és mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt. Lehetőséget ad a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségletek kielégítésére. A pszichiátriai betegség és a szenvedélybetegség is hatásaiban nemcsak az azzal élő egyéni érintett, hanem családtagjai, szűkebb, illetve tágabb környezete is, ezért a nappali ellátás a kliens környezete számára is elérhető ellátási formákat biztosít. A nappali ellátási forma fontos eleme a szolgáltatás preventív hatása, hiszen az egyéni szükségletekre alapozott hosszabb távú szociális és mentális gondozással, az életvitel, életvezetés segítésével, a személyiség fejlesztésével, a közösség erejével megelőzhető, hogy a problémával küzdő egyre inkább izolálódjon, állapota rosszabbodjon.
Hogyan igényelhető a szenvedélybetegek nappali ellátása?
Ez a szolgáltatás önkéntesen, saját kezdeményezésre vehető igénybe. Az ellátást kezdeményezheti még a háziorvos és a lakókörnyezetből bárki, aki ellátatlan, idős vagy szociálisan rászorult emberről tudomást szerez. Az ellátásra vonatkozó igény előzetesen szóban, vagy a nyitva álló helyiségek bármelyikén írásban nyújtható be.
Összefoglalva talán az a lényeg, hogy ez leginkább egy segítséget nyújtó regionális központ lesz, ahol a rászorulók a szabadidő hasznos eltöltése mellett támogatást kapnak a belső értékeik kiemelésére egy olyan helyen, ahol a munkatársak figyelmemmel kísérik a tagok szociális helyzetét, mentális és egészségi állapotát és a napi hivatalos ügyekben is segítenek nekik, a közösségi prevenciós feladatok ellátása mellett.
Nos, nem kívánunk az álláspontok harcába beszállni, hiszen a megvalósítandó épület környékén élők és az arra a területre járó gyermekek szüleinek aggodalma érthető – hiszen a szomszéd utcában található óvoda és iskola, ahova innen közvetlenül egy átjáró vezet – de azért azt szögezzük le, itt nem egy legális droglaborról van szó, hanem a gyógyulni vágyó illetve a gyógyulóban lévő betegek ellátását segítő intézményről. No persze arra kérdésre, hogy lenne-e ideálisabb helyszín erre a célra – ami ugye önkormányzati tulajdonú épület – nehéz válaszolni, hiszen bátran mondhatjuk, hogy a város totálisan megtelt és beépült, és mára ( szerencsére ) szinte minden szegletében van valamilyen óvoda vagy iskola, így nincs olyan helyszín, ami minden kritériumnak megfelel. Ezzel persze nem állítjuk, hogy ez a legtökéletesebb helyszín, azonban a jelenlegi határozat szerint ez bizony itt lesz megvalósítva.