Az utóbbi években egymást érték a változások a magyar ingatlanpiacon, és ezekre a tendenciákra a külföldi sajtó is felfigyelt. Amikor pedig a piaci szereplők azt gondolták, hogy már felkerült az i-re a pont, akkor jött egy újabb fordulat (az építkezésekre vonatkozó kedvezményes adókulcs és CSOK módosítás), amivel a használt lakások mellett az újépítésűek kerültek a fókuszba. Mindezeket tapasztalva jogosan merül fel a kérdés: vajon megéri még lakásba fektetni a pénzünket?
2013 óta nem áll meg a piac
Országos szinten utoljára 2013-ban csökkentek az átlagos ingatlanárak, 2014-től azonban megállíthatatlanul tör előre a piac. Igaz, hogy ez az év rekordalacsony árszinttel indult – azaz volt honnan fejlődni –, de a keresletben éves szinten mutatkozó 30%-os növekedés még a szakértőket is meglepte.
Ennek tükrében persze várható volt, hogy az árak is megindulnak. A válság előtti szinthez képest 2015 végére az újlakások meghaladták a válság előtti szintet, a használt társaik azonban még nem ütötték meg a 2008 előtti árszínvonalat.
E mellé a területek kettéosztottsága társult – ami azóta sem enyhült. 2016-tól az építkezések vannak fókuszban. A CSOK újabb módosítása és a kedvezményes áfakulcs bevezetése megadta a kezdőlökést a projektek tervezéséhez és kivitelezéséhez, amelyek átadása tavaly indult meg dinamikus ütemben.
Nem csak Budapest népszerű
Bár a területekre bontott ingatlanárak által felállított ranglistát a főváros vezeti, nem sokkal marad el tőle az ország nyugati fele. Győr-Moson-Sopron megyében idén január és július között újabb 7%-kal bővültek az átlagos négyzetméterenkénti árak, ami igen nagy területek szerinti eltéréseket takar.
Míg Fertőrákoson, Ágfalván 14-20%-kal visszaestek, addig Mosonmagyaróváron, Győrben és Sopronban 4-8%-kal, Fertődön pedig országos viszonylatban is kiemelkedő mértékben, 29%-kal bővültek az átlagos négyzetméterárak.
A százalékok persze nem tükrözik a jelenlegi árszínvonalat, melyet az elhelyezkedésen kívül a típus befolyásol jelentősen. Ez alapján Győr-Moson-Sopron határain belül Fertődön és Fertőrákoson már 238-251 ezer forintos átlagos négyzetméteráron találnak családi házat az érdeklődők, ehhez képest Mosonmagyaróváron és Sopronban 35-37%-kal magasabb – 323-345 ezer Ft/m2-es – átlagárakra lehet számítani.
A lakáspiacon ettől némileg eltérő kép mutatkozik, bár ezt a listát is vezetik a Sopronban meghirdetett lakások. Az itt tapasztalható árszínvonal 8-36%-kal, azaz több mint százezer forinttal is meghaladhatja a győri, illetve a mosonmagyaróvári átlagárakat.
Mennyire éri meg a lakáskiadás?
Az utóbbi években reneszánszát éli a befektetési célból történő lakásvásárlás, amit több tényező támogat. Egyrészt kedvező a hitelezési helyzet, másrészt az, hogy nemcsak az eladó, hanem a kiadó lakások árai is megugrottak – ez pedig szép hozamokkal kecsegtet.
Persze más érvek szólnak a rövid és a hosszú távú kiadás mellett. Előbbinél általában magasabb hozammal lehet számolni, de nagyobb áldozatot követel, míg utóbbinál elég egy hónapban egyszer beszedni a bérleti díjat és befizetni a csekkeket kisebb nyereségért cserébe.
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az albérleteztetéssel az elhelyezkedés függvényében nettó 3-3,5%-os hozamra számíthatunk, ami elérheti 6-8,5%-ot, ha bekövetkezik a következő időszakra jósolt további 3-5%-os drágulás. Bár a szálláshelyként való üzemeltetéssel ennél nagyobb bevételeket realizálhatunk, itt számolni kell a szezonalitással is.
Forrás: ingatlannet.hu