Sokan gyűltek össze péntek késő délután a Pannonia Hotel Európa Termében, ahol Dr. ifj. Sarkady Sándor legújabb könyvének, A Bánya-, Kohó- és Erdőmérnök-hallgatók Ifjúsági Köre Sopronban című kötetnek a bemutatóját tartották. A szerzővel Dr. habil Tóth Imre, a Soproni Múzeum igazgatója beszélgetett, ahol olyan háttérinformációkkal is gazdagodhattak az érdeklődők, amelyek minden bizonnyal további érdekes adalékokat szolgáltattak a mű születésével illetve a szerző gondolataival kapcsolatban.
A most megjelent kötet az egyik legrégibb, legkülönlegesebb vidéki ifjúsági egyesület, a Sopronban 30 évig (1919-1948) működő Bánya-, Kohó- és Erdőmérnök-hallgatók Ifjúsági Körének történetét dolgozta fel, gazdagon illusztrálva archív fotókkal. Az Ifjúsági Kör (1879–1948) a maga korának demokratikus intézménye volt. Az évente rotáció szerint megválasztott elnöksége gyakorolta a vezetést. A vezetőség valódi diákönkormányzatként működött. Talán kevesen tudják, de az ifjúsági egyesület tagjai politikai tevékenységként részt vettek az országos események láncolatában is. 1921-ben Sopron megmentőiként ott küzdöttek a nyugat-magyarországi felkelőharcokban, a budaörsi csatában és szolgálatot teljesítettek a soproni népszavazás idején. 1938 őszén az ún. harcéta mozgalomból vették ki részüket, mint szabadcsapatok tagjai a felvidéki akciókban. Az 1945 után bekövetkezett gyökeres politikai fordulat során a Kör továbbra is ragaszkodott önállóságához, a hagyományok tiszteletéhez és a polgári értékrend vállalásához. Vezetői egyre kevesebb mozgástérrel rendelkezve tették a tehetőt. Bizonyos politikai erők a Kör ellehetetlenítésére törekedtek. Így történhetett végül, hogy 70 évi fennállás után az ifjúsági egyesületek közül egyedüliként önmagát oszlatta fel.
A könyv Dr. ifj. Sarkady Sándornak köszönhetően – aki közel tíz éves kutató munkát áldozott az alapos és részletekig hiteles információk felkutatására – elsődleges levéltári és másodlagos források segítségével mutatja be egy patinás Kör Sopronhoz kötődő mindennapjait, amelynek története és hagyományainak megőrzése közös feladatunk, hiszen a város történelméhez szorosan kapcsolódik.
Hiánypótló alkotás, amelyre bátran mondhatjuk, hogy minden soproni embernek és persze mindenkinek aki hazánk történelmi eseményeire fogékony jó szívvel ajánlott kötet, amely nem mellesleg gyarapítja városunk kulturális örökségét is.
A könyvbemutató végén kötetlen beszélgetésre is lehetősége nyílt a résztvevőknek a szerzővel, aki nem győzte fogadni a gratulációkat és természetesen örömmel dedikálta a példányokat.
fotók: Leczovics Zsolt