Új év, új trendek Sopronban: A kerékbilincs visszavág

A december végi önkormányzati közgyűlésen sok fontos kérdésről döntöttek a soproni képviselők, így többek közt arról is, hogy mit lehetne tenni azokkal, akik szabálytalanul parkolnak városunkban. Nem kellett azonban korszakalkotó ötleteken gondolkodnia a városatyáknak és városanyáknak, hiszen van ez a kerékbilincses dolog, ami állítólag már sok helyen bevált, így csak a helyi alkalmazását kell kidolgozni, illetve bevezetni.

kerekbilincs
illusztráció

 

Döntött is a képviselőtestület az ügyben, nálunk is bevezetésre kerül 2017-ben a kerékbilincs projekt, amellyel kapcsolatban az is eldőlt, hogy a Sopron Holding Zrt. kapta a megbízást illetve a feladatot, hogy a technikai részleteket és majd a mindenre kiterjedő gyakorlati üzemeltetést kidolgozza és majd életben is tartsa a közterületfelügyelők bevonásával.

Egyszerű a képlet egyébként, amennyiben tilosban parkolunk, azt majd először szemrevételezi a “szerv”, majd meggyőződik valóban a szabályszegésről. Ezt követően jelzi majd azt a 24 órás ügyeletet ellátó központi diszpécserének, hogy mi a szituáció, és küldi is a rendszám adatait, amely által a közlekedési nyilvántartásban szereplő telefonszámra kap egy üzenetet a gépjármű tulajdonosa, hogy 15 perce van arra, hogy elmenjen a helyszínről ( azért a büntit nem tuti, hogy megússza), vagy pedig kerékbilincsel ajándékozzák meg.

Amennyiben nincs telefonszám a nyilvántartásban a negyedórás türelmi idő akkor is jár, aztán indul a vasdarab felszerelése. Természetesen videóval és fotókkal rögzítik majd a tilosban parkolást és nagy valószínűséggel a bilincs felszerelését is. A vezető oldali szélvédőre kap egy A4-es méretű matricát is a pilóta arról, hogy ne induljon el, mert kerékbilincs van az autóján, de tartalmazza a kis kedves üzenet azt is, hogy mi a teendő ha szabályosan szeretnénk megszabadulni ettől a remek találmánytól.

Nos, természetesen fizetni kell. Amennyiben ezt megtette a pilóta és annak igazolását bemutatja (azt még nem tudjuk. hogy hogyan és milyen formában és egyáltalán kinek), az esetben két órán belül kell a leszerelnie a megbízott “gyorstalpalós lakatosoknak” a bilincset, aztán mehetünk is a dolgunkra.

No persze nem lehet ám nagyon sumákolni, hiszen ha 48 órán belül nem veszünk tudomást erről a kerékbilincses akcióról, az esetben elszállítják a gépjárművet egy külön parkolóba (ami még szintén rejtély, hogy hol lesz) és a szállítás valamint az “extra” parkoló használati díját is hozzádobják az alapbüntetéshez. Amennyiben tartósan sumákolunk, úgy 3 hónap után árverésre kerül a gépjármű, így viszonylag olcsón tudnak majd az autónepperek gépkocsihoz jutni és drágán eladni.

Egyébként a parkolási díj valamint a tilosban parkolás esetén is a normál bírságon felül közel 18 ezer jó magyar forint a kerékbilincs fel és leszerelésének egyszeri díja, így valóban nem érdemes ebbe az elszállítósba belemenni, mert csak tovább növekszik a bünti díja.

Természetesen a külföldi rendszámos autók sem ússzák meg a kerékbilincses büntetést,  rájuk ugyanezek a szabályok érvényesek, azt azonban, hogy a szélvédőre ragasztott figyelmeztető matrica több nyelvű lesz-e, azt még nem sikerült kiderítenünk.

 

 

cyberpress.hu