Az 1921. szeptember nyolcadikán véget érő véres ütközet – a második ágfalvi csata eseményei – az 1921. évi népszavazáshoz vezettek, amely a Trianoni békediktátum ellenére döntötte el Sopron sorsát, amelynek eredményeképpen az megmaradhatott magyarnak. Az ütközet során Machatsek Gyula erdőmérnök-hallgató és Szechányi Elemér bányamérnök-hallgató a vérét adta azért, hogy Sopron magyar föld legyen továbbra is, akiknek emlékét az egyetem Botanikus kertjében az 1932. május 5-én emelt “Őrtüzek'” nevű obeliszk is őrzi és ahol az idei esztendőben is megemlékeztek hősies helytállásukról. Az ünnepségen Dr. Sarkady Sándor történész mondott emlékező gondolatokat, majd főhajtás mellett a tisztelet koszorúit helyezte el a Soproni Egyetem vezetősége, Sopron Megyei Jogú Város önkormányzatának képviselői és a megemlékező résztvevők.
Péntek délelőtt a Szent Mihály temetőben Machatsek Gyula és Szechányi Elemér síremlékénél Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében Dr. Fodor Tamás polgármester és Tóth Éva önkormányzati képviselő, a Soproni Egyetem nevében Prof. Dr. Náhlik András rektorhelyettes és ifj. Sarkady Sándor, a Központi Könyvtár és Levéltár főigazgatója valamint a Soproni Városszépítők nevében Vörös Ákos helyezte el a tisztelet koszorúit.
Korábban a Szent Mihály temetőben a két síremléknél a soproni Maderspach Kommandó is elhelyezte az emlékezés koszorúit, akik fő célja az Őrvidék természeti és történeti, történelmi értékeinek felkutatása, megőrzése és ápolása.
fotók: Bucsy Gyöngyvér és Leczovics Zsolt
cyberpress.hu