Egy hatósági eljárás során jutott a Járási Földhivatal eszébe, és küldött értesítést a soproni önkormányzat részére, miszerint a Borbála-telep házszámozása rendszertelen és követhetetlen. A februári közgyűlésen tárgyalt előterjesztésben közterület elnevezésről szavaztak. Noha az előterjesztett dokumentum is megemlíti, hogy a köznapi életben az utca, ahol a szóban forgó eljárás is folyik, és környéke Borbála-telepként ismert, nem foglalkozik annak történeti jelentőségével.
A házszámozás valóban kissé kaotikus, azonban ez vitathatatlanul helytörténeti jelentőséget és lényegében hazai egyedülállóságat mutat. Szerteágazó utcák mentén épültek házak, de ezek mind Borbála-telep közterület elnevezés alatt került telekkönyvi nyilvántartásba több száz évvel ezelőtt. Még véletlenül sem érdemes a 2-es mellett a 4-est, szemközt a 3-ast keresni… A 18. századi adómegállapítások során a házak megszámozására községenként 1-től kezdve folytatólagosan, nem utcánként történt. Ilyenféle megoldás tucatszámra létezik mind a mai napig Ausztriában, a hegyvidékes tájban egymástól jókora távolságra eső dombhátakra vagy domboldalakra szétaprózódva települve.
Ugye nemhiába alpesi jellegű faluként promótálja a városi turisztikai iroda is Brennbergbányát.
A számozással probléma csak elsőre lehet, de a GPS korában már ez a kis rendszertelenség sem okozhat gondot.
Fotók: cyberpress.hu |
A magyar közigazgatás bicskája viszont beletörött, ezért a közgyűlés hatáskörében a Városszépítő Egyesület és a körzet képviselője javaslatait tette szavazhatóvá a közterület újbóli, eközben mégis elsőkénti elnevezésében. Így lett a Sopron melletti Brennbergbánya településrészen Környei Attila utca (1.), Bányászfürdő utca (2.) és Reményi Viktor utca (3.). Ahogyan az lenni szokott, természeten 14 egyhangú igen szavazattal.
A névválasztással kapcsolatban minden rendjén is van, a bányászathoz, a település néprajzához szorosan kapcsolódnak, de valóban ez volt lett volna a legszükségszerűbb eljárás?
cyberpress.hu