Dokumentumfilm készült az ’56-os soproni eseményekről!

Egy érdekes és különleges filmbemutatóra került sor szombaton este a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban, ahol az 1956-os forradalom és szabadságharc idei évfordulója ünnepségsorozatának egyik programjaként mutatták be a Memento Soproniensis – Nemzedékekben élő múlt című helyi eseményeket feldolgozó dokumentumfilmet. Az ünnepi premieren elsőként Pataki András, a film producere köszöntötte a vetítésre érkezőket, majd bemutatásra kerül maga a dokumentumfilm.

Pomezanski György szerkesztő–rendező alkotása az 1956–os forradalom városi és környékbeli eseményeit eleveníti fel, döntően az akkori egyetemisták emlékei alapján – amelyeket archív felvételek felhasználása is színesít – olyan tartalmat tárva a néző felé, amely úgy mutatja be a helyi történelem pillanatait, hogy valóban egy valós képet kaphat Sopron történelméből. A film létrejöttét Sopron MJV. Önkormányzata mellett a Soproni Egyetem, a Soproni Múzeum, a Soproni Egyetem Központi Könyvtár és Levéltára, Prof. Dr. Lakatos Ferenc dékán és Prof. Dr. Faragó Sándor rektor támogatta.
A vetítés után egy pódiumbeszélgetésre is sor került, ahol a készítők beszéltek a közel egy évig tartó munkáról valamint arról, hogy számukra mit jelent 1956 emléke.

Pomezanski György felelevenítette: neki 1957-ben a Toldy Ferenc Gimnáziumban Antall József volt a történelem tanára – aki elmagyarázta nekik mi is zajlott valójában egy évvel korábban az országban – s amikor kiderült, hogy el akarják őt távolítani onnan, akkor a diákok tiltakozásul a tíz perces szünetben a falnak fordulva álltak az iskolában. Ezért rájuk hívták a rendőröket, hogy így jobb belátásra térítsék őket.

A televíziós riporter úgy fogalmazott, számára az 1956–os forradalom egy olyan életérzés, amely minden gondolatában benne él, meghatározta későbbi újságírói cselekedeteit. Ő a magyar nemzet tartóoszlopának, gerincének tartja ezt az ünnepet, viszont hátborzongatónak érzi, hogy pont erről az időszakról, ezekről a történelmi napokról nem tud az ország egységesen megemlékezni.

Mike László operatőr a fiatalabb generáció képviselőjeként elmondta, hogy épp abban az időben érettségizett, amikor még ellentmondásos volt az 1956–os események megítélése az iskolákban. Más tanítottak, mint amit a családokban otthon elmeséltek a szülők a gyerekeknek. Szerinte fontos, hogy a ma ifjúsága minél többet tudjon meg a múltról, mert ez is segíti a közös emlékezetet.

A dokumentumfilm elkészülését szakértőként segítette  dr. ifj. Sarkady Sándor Phd., aki hangsúlyozta: amíg magyar ember él a Földön, 56’ lángja nem aludhat ki. Úgy véli, ami akkor Magyarországon történt az a világtörténelmi események közé tartozik. Kiemelte, Sopron volt azon városok egyike, ahol vér nélkül zajlott a népfelkelés, 1100 egyetemista egységben állt ki azért, hogy szabad, független, semleges és demokratikus országban élhessen. A soproni  egyetem központi könyvtárának és levéltárának főigazgatója szerint nagy a felelőssége a társadalomnak, a pedagógusuknak abban, hogy mit adnak át a jövő generációjának erről az időszakról.

Pataki András az alkotás gyártásvezetője és producere bejelentette: a Memento Soproniensis – Nemzedékekben élő múlt című dvd–t eljuttatják a város közintézményeibe, iskolákba, valamint a helyi televízió is műsorra tűzi.

Az est záróakkordjaként egy állófogadáson is részt vehettek azok, akik a premieren tekintették meg a filmet, ahol kötetlen beszélgetés formájában további érdekességeket is hallhattak a készítőktől.

Kedves gesztus volt a film készítőitől illetve a szervezőktől, hogy a filmvetítés után a közönség számára DVD formában egy-egy tiszteletpéldányt ajándékoztak, amely minden bizonnyal egy értékes darab lesz mindenki filmgyűjteményében.

Bujdosó Alpár, a MEFESZ egykori elnöke és dr. Németh László filozófia-történelem tanár

Bejegyzésünk a soproniszinhaz.hu cikke felhasználásával készült!

 

cyberpress.hu