1946. január 19-én kezdődött meg a magyarországi németek szervezett elűzetése, az otthonaikból kényszerrel nyugatra telepítése. Erre a napra emlékeztek Sopronban a magyarországi németek elűzetésének emléknapja alkalmából tartott eseményen a Templom utcai kitelepítési emlékműnél. Az 1921-es népszavazás során tanúsított magatartás, az egyház és a politika kérésének ellenére a várost évszázadokon át meghatározó németség, közel 7000 fő kényszerült elhagyni született hazáját.
A megemlékezésen beszédet mondott Fodor Tamás, Sopron város polgármestere, Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke, valamint Hartmut Koschyk, a német szövetségi kormány áttelepülőkért és nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztosa. Koschyk felelevenítette, hogy a 210 ezer Magyarországot elhagyni kényszerülő mellett fontos megemlékezni arról a 16 ezer németről is akik a Szovjetunióba való elhurcoltatás után a kényszermunka során haltak meg. Mindezen tragikus sorscsapások ellenére a magyarországi németség képes volt újraépíteni, előröl kezdeni.
Az eseményt megelőzően, az evangélikus egyházközség gyülekezeti termében szimpóziumot tartottak a 71. évforduló alkalmából, majd az emlékmű előtti koszorúelhelyezés és főhajtást követően német nyelvű istentisztelet kezdődött az evangélikus templomban.
cyberpress.hu